Thajští fotbalisté se poprvé od záchrany ukázali na veřejnosti, lékaři je propustili z nemocnice
Dvanáct mladých thajských fotbalistů a jejich trenér, kteří byli zachráněni z jeskynního komplexu na severu Thajska, byli ve středu propuštěni z nemocnice. Na živě přenášené tiskové konferenci odpovídali na předem schválené otázky novinářů. Chlapci se během setkání s veřejností usmívali a vypadali zdravě. Podle lékařů každý z nich přibral na váze.
Chlapci ve věku mezi 11 a 16 roky a jejich 25letý trenér byli v jeskyni uvězněni od 23. června kvůli stoupající vodě, která je přinutila ustupovat hlouběji do jeskyně. Všechny se nakonec podařilo postupně zachránit.
Poslední skupina byla vyproštěna 10. července. Následně byli převezeni do nemocnice, odkud byli ve středu propuštěni.
Thajci velebí elitní vojenské potápěče. Pomohli zachránit malé fotbalisty, jeskyni opustili jako poslední
Číst článek
Po propuštění byli chlapci převezeni na tiskovou konferenci, kde odpovídali na otázky novinářů schválené psychologem. Odsouhlasené otázky chlapcům pokládal moderátor. Thajská televize tiskovou konferenci vysílala v přímém přenosu.
Thajský premiér Prajutch Čan-Oča prohlásil, že na hlavním náměstí v Bangkoku se má na počest zachráněných chlapců konat oslava, bližší podrobnosti neuvedl.
První dvě otázky na konferenci zodpověděli lékaři. Uvedli, že chlapci přibrali tři kilogramy od chvíle, kdy byli zachráněni. Průměrně shodili v jeskyni čtyři kilogramy.
Jeden z chlapců uvedl, že v jeskyni měl velký strach, že se nebude moci vrátit domů, ze začátku ale prý doufali, že se trenérovi nějak podaří je dostat ven. Další chlapec řekl, že když byli zachráněni, považoval to za zázrak.
‚Nezapomeňte mi připravit oslavu.‘ Potápěči z thajské jeskyně vynesli dopisy od chlapců a trenéra
Číst článek
Ochrana před médii
Neměli nic k jídlu, jen pili vodu stékající po stěnách jeskyně, postupně začali čím dál více cítit únavu, řekl další z chlapců. Snažili se prý rovněž ve stěně jeskyně vyhloubit s pomocí kamenů díru, aby měli místo, kde budou v bezpečí. Jídlo dostali až od záchranáře po devíti dnech v jeskyni.
Společně chlapci uvedli, že je velmi rmoutí smrt potápěče Samana Kunana, který při jejich záchraně zahynul. Zároveň řekli, že budou dobrými občany a budou si dávat pozor. Jeden chlapec řekl, že se obává, že se mu navršily domácí úkoly. S učiteli se chlapci ještě nesetkali.
Mladí fotbalisté se vrátí domů a novináři budou mít na 30 dní zakázáno je kontaktovat a zpovídat. Jeden z článků thajského zákona na ochranu dětí pamatuje i na ochranu osob mladších 18 let, kterým by zájem médií mohl způsobit emoční újmu nebo poškodit reputaci.
Média rovněž spekulují o tom, že chlapci stráví krátký čas jako mniši v buddhistickém chrámu, což tradičně v zemi dělají muži, kteří si projdou těžkou životní zkušeností.