Americký miliardář plánuje cestu k vraku Titaniku. Loni při implozi ponorky zahynulo pět lidí

Americký miliardář a hloubkový průzkumník plánují cestu v ponorce, aby prozkoumali Titanic. Magnát Larry Connor a Patrick Lahey, spoluzakladatel společnosti Triton Submarines, tvrdí, že chtějí s ponorkou sestoupit do hloubky asi 3800 metrů, aby si prohlédli vrak lodi v severním Atlantiku, uvedla BBC. Soukromý sektor ponorek byl otřesen poté, co loni při cestě k Titaniku zahynulo pět lidí, když plavidlo postavené společností OceanGate implodovalo.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záběry vraku Titaniku v severním Atlantiku pořídila výzkumná ponorka Mir 1

Záběry vraku Titaniku v severním Atlantiku pořídila výzkumná ponorka Mir 1 | Foto: Imago Images/Future Image | Zdroj: Reuters

Mluvčí Connorovy společnosti v úterý uvedl, že navrhovaná plavba se uskuteční až poté, co plavidlo plně certifikuje námořní organizace. Časový rámec výpravy není stanoven, píše BBC.

Dvojice plánuje použít ponorku nazvanou Triton 4000/2 Abyssal Explorer - číslovka 4000 v názvu odkazuje na hloubku v metrech, do které může být plavidlo bezpečně nasazeno.

Ponorka Titan postavená společností OceanGate byla vyrobena z uhlíkových vláken a měla licenci pouze do hloubky 1300 metrů, což zdaleka nedosahuje hloubky oceánského dna, kde leží vrak Titaniku.

Imploze ponorky Titan

V červnu 2023 plavidlo při výpravě k vraku Titaniku implodovalo. Na palubě zahynul 61letý výkonný ředitel společnosti OceanGate Stockton Rush spolu s dalšími čtyřmi cestujícími: 48letý britsko-pákistánský podnikatel Shahzada Dawood a jeho 19letý syn Suleman, britský podnikatel Hamish Harding (58) a bývalý potápěč francouzského námořnictva Paul-Henry Nargeolet (77).

Tlak jako od Eiffelovy věže. Imploze je velmi rychlá, posádka by nic necítila, říkají k ponorce Titan experti

Číst článek

Rush byl známý tím, že v otázce bezpečnosti překračoval meze a ignoroval několik varování poradců ohledně možných problémů s Titanem. Vyšetřování amerických a kanadských úřadů ještě stále pokračuje.

„Chci lidem na celém světě ukázat, že ačkoli je oceán nesmírně mocný, může být nádherný a příjemný a skutečně může změnit život, pokud na něj jdete správným způsobem,“ řekl Connor listu The Wall Street Journal, který o plánované expedici informoval jako první.

Natáčeli jsme v noci ve studené vodě, Cameron je trošku blázen, vzpomíná český kaskadér na Titanik

Číst článek

Průmyslové odvětví soukromých ponorek po katastrofě Titanu utrpělo a dvojice doufá, že úspěšná plavba o ně znovu vzbudí zájem. Společnost OceanGate pozastavila provoz a další firmy po havárii Titanu hlásily rušení objednávek a pokles prodeje.

„Tato tragédie měla na zájem lidí o tyto prostředky mrazivý účinek,“ řekl Lahey listu The Wall Street Journal.

Lahey v roce 2008 spoluzaložil společnost Triton Submarines. Connor je šéfem společnosti The Connor Group, která se zabývá investicemi do nemovitostí a sídlí nedaleko Daytonu ve státě Ohio. V roce 2021 se dvojice společně vydala v ponorce do prohlubní Challenger a Sirena v Mariánském příkopu, který je nejhlubším místem zemského povrchu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme