'Nikdo neumí předpovědět, jak se Trump rozhodne.' Záchranáři z Bílých přileb se obávají ztráty peněz z USA

Záchranáři z organizace Bílé přilby, která působí v Sýrii, se obávají, že jim Spojené státy zmrazí financování. Oznámil to v sobotu šéf této organizace Ráid Sálih, jehož citovala agentura AFP. Dobrovolníci, kteří pro organizaci pracují, se podílejí na záchraně a vyprošťování lidí v místech útoků.

Damašek Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílé přilby, oficiálním názvem Syrská civilní obrana je dobrovolnická organizace civilní obrany.

Bílé přilby, oficiálním názvem Syrská civilní obrana je dobrovolnická organizace civilní obrany. | Zdroj: Reuters

„Oficiálně nás o zastavení peněz nikdo neinformoval, ale byly už zmrazeny finance na projekty některých amerických organizací působících na Blízkém východě a prověřuje se proveditelnost těchto plánů,“ řekl Sálih. Některé z projektů se podle něj týkají stabilizace Sýrie.

'Jsou to teroristé placení Sorosem.' Ruská propaganda se snaží zdiskreditovat syrské Bílé přilby

Číst článek

„Děje se to každý rok, letos ale nikdo neumí předpovědět, jak se (americký prezident Donald) Trump rozhodne,“ dodal Sálih.

Americké ministerstvo zahraniční v dubnu oznámilo, že se znovu prověřují finance určené na stabilizaci Sýrie. O zastavení peněz pro Bílé přilby se tehdy nehovořilo.

Podle březnových tiskových zpráv požádal Bílý dům ministerstvo zahraničí o zmrazení více než 200 milionů dolarů (4,3 miliardy korun) určených na obnovu Sýrie.

Konec školení dobrovolníků

Skupina Bílé přilby má asi 3700 členů a opírá se o podporu USA a Británie a rovněž o soukromé dárce. Nedávno podle Sáliha uzavřela smlouvy s organizacemi z Turecka a Kataru.

Syrské lidskoprávní organizace: město Dúmá se stalo terčem chemického útoku, zahynuly desítky lidí

Číst článek

Sálihův zástupce Abdarrahmán Mavás již v únoru upozornil, že se rozpočet organizace snížil z 18 na 12 milionů dolarů. Organizace kvůli tomu přestala školit další dobrovolníky, i když v Sýrii se pořád bojuje.

Válka v Sýrii začala v roce 2011 a dosud ji podle odhadů nepřežilo nejméně 350 000 lidí. Kromě opozice a syrské vlády, které proti sobě stály na počátku, dnes v Sýrii bojují mnohé skupiny a jsou zapojeny armády a jednotky několika zemí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme