Za účast na vzpouře trest smrti. Rozsudek pro 139 vojáků potvrdil bangladéšský odvolací soud
Bangladéšský odvolací v pondělí podle agentury AFP potvrdil trest smrti pro 139 vojáků za účast na vzpouře z roku 2009. Vzpoura si tehdy vyžádala 74 obětí, mezi nimiž byly desítky vojenských velitelů.
Soud nižší instance v roce 2013 udělil trest smrti 151 vojákům. Souzeno tehdy bylo 846 obžalovaných a kromě absolutních trestů padly také tresty doživotí a odnětí svobody od tří do deseti let.
Rohingové nacházejí útočiště v Bangladéši. Ten přitom sám potřebuje humanitární pomoc
Číst článek
Kauza se týká vzbouření z února 2009, kdy se proti svým představeným postavily stovky příslušníků bangladéšské polovojenské jednotky pověřené ostrahou hranic. Velitelé odmítli vyhovět jejich požadavkům ohledně platů, vybavení či pracovních podmínek.
Vzbouřenci se zmocnili 2500 zbraní, posléze vnikli na výroční zasedání vysokých velitelů a spustili palbu. Nejméně 57 důstojníků bylo zabito a jejich znetvořená těla byla vhozena do stok nebo hromadných hrobů.
Vzpoura skončila vyjednáváním a nabídkou amnestie pro účastníky rebelie, kterou však vláda vzala zpět, když se objevily hroby s desítkami zabitých příslušníků armády.
Bojovníci za lidská práva proces se vzbouřenci již dříve kritizovali jako nedůvěryhodný. Organizace Human Rights Watch (HRW) uvedla, že nejméně 47 podezřelých ve vazbě zemřelo a že podezřelí měli jen omezený přístup k právní pomoci.
Podle agentury AFP bylo kromě stovek vojáků, kteří byli shledáni vinnými u civilních soudů, odsouzeno i téměř 6000 vojáků u soudů vojenských.