Čeští europoslanci rozděleni při volbě von der Leyenové. Premiér Babiš se těší na spolupráci
Úterní klíčové hlasování o Ursule von der Leyenové jako nové předsedkyni Evropské komise rozdělilo české členy Evropského parlamentu podle stranických linií. Zástupci tří českých stran - STAN, TOP 09 a KDU-ČSL - sdružených v Evropské lidové straně (EPP) německou kandidátku podpořili a stejně se zachovali europoslanci zvolení za vládní Hnutí ANO premiéra Andreje Babiše, kteří patří do liberální frakce Obnova Evropy.
Čeští europoslanci z jiných evropských politických rodin pro von der Leyenovou nehlasovali, plyne z ankety ČTK a vyjádření samotných frakcí.
Premiér Andrej Babiš (ANO) vod der Leynové ke zvolení pogratuloval na svém twitteru. „Její volbu jsem podporoval a těším se na spolupráci v Evropské radě a doufám, že již zanedlouho budeme mít příležitost osobně probrat naše očekávání od EU,“ napsal.
Pochopení pro střed a východ Evropy
„Jméno Ursuly von der Leyenové je podle mne dobrým kompromisem, jsem ráda, že byla zvolena,“ míní europoslankyně Dita Charanzová (ANO), kterou těší, že poprvé v čele komise stane žena. Za podstatnou má její představu Evropy jako globálního lídra, její ochotu naslouchat hlasům ze západu i z východu Evropy a snahu Evropu sjednocovat.
Šéfkou Evropské komise bude von der Leyenová, získala podporu absolutní většiny europoslanců
Číst článek
Nová komise by podle Charanzové měla začít odstraňovat překážky, které se vytvořily mezi státy EU v klíčových otázkách, jako byla migrace či sociální oblast včetně vysílání pracovníků do zahraničí.
Naopak pirátský europoslanec Mikuláš Peksa připomněl, že von den Leyenová prošla v tajné volbě velmi těsně, když získala 383 hlasů, tedy jen o devět víc než bylo minimálních 374. Podle Peksy se na výsledku podílely i strany jako je maďarský Fidesz či italské Hnutí 5 hvězd.
„Myslím, že bude mít velký problém něco skutečně prosadit. Nicméně výsledek respektujeme a jsme připraveni být vznikající komisi konstruktivní opozicí,“ poznamenal Peksa, který spolu s dalšími pirátskými kolegy v EP patří do frakce evropských Zelených.
Evropská unie potřebuje větší stabilitu, což von der Leyenová často zmiňovala, upozornil Stanislav Polčák (STAN), jeden z českých europoslanců z frakce EPP, který kandidátku spolu s kolegy podpořil. „Je to vzdělaná a zkušená politička. Naší výhodou je, že pochází ze země, jejíž hospodářství je úzce provázáno s tím českým, takže bude lépe chápat naši ekonomickou situaci,“ komentoval svoji volbu.
Slabý mandát
Von der Leyenovou v úterý odmítli europoslanci za ODS, součásti konzervativní frakce ECR. Jan Zahradil připomněl, že Němka se rozhodla opřít především o socialisty a krajní levici. „Její představy o fungování EU jsou v přímém rozporu s programem ODS i se zájmy České republiky,“ podotkl Zahradil.
První klimaticky neutrální kontinent i minimální mzda. Von der Leyenová hledala podporu u europoslanců
Číst článek
Proti byla i jediná česká komunistická zástupkyně v EP a frakci GUE/NGL Kateřina Konečná. Úterní volbu chápe jako pokračování „koalice lidovců, sociálních demokratů a liberálů“, která chce přes všechny krize dál prosazovat současnou politiku EU.
„Místo debat o hlubší proměně EU tak, aby se přiblížila občanům, budeme svědky vzniku nové evropské armády a zvyšování výdajů na zbrojení,“ míní. Středoevropské země si podle ní mohou v ironickém smyslu „gratulovat“, že na nedávném summitu pomohly do vysoké funkce zastánkyni hlubší integrace a evropské federace. Slabá většina pak znamená pro von der Leyenovou těžkých pět let a náročná jednání.
Na slabý mandát poukázal také europoslanec Ivan David (SPD), působící ve frakci Identita a demokracie. „Očekával jsem to. Mnozí budou velmi zklamaní, protože sliby byly účelové a nebudou dodrženy,“ poznamenal.