USA provedly první dvojitou popravu od roku 2000. Odvolání kvůli obezitě vězňům nepomohlo
V americkém státě Arkansas popravili dva vězně v jeden den. Jde tak o první dvojitou popravu za posledních 17 let. Jack Jones a Marcel Williams dostali nejvyšší trest za znásilnění a vraždy spáchané v 90. letech. Stát Arkansas za poslední týden popravil už tři vězně. Původně plánoval usmrtit celkem osm odsouzených do konce dubna, kdy vyprší datum spotřeby midazolamu - látky využívané k popravám smrtící injekcí.
První vězeň Jack Jones byl odsouzen za znásilnění a vraždu 34leté ženy a pokus o vraždu její 11leté dcery v roce 1995. Ze znásilnění a vraždy byl usvědčen také na Floridě. Marcel Williams byl v roce 1997 souzen za únos, znásilnění a vraždu 22leté ženy. Unesl a znásilnil také další dvě dívky. Guvernér Asa Hutchinson uvedl, že doufá, že popravy obou odsouzených pomohou rodinám obětí.
Williamsova poprava byla nakrátko pozastavena jen chvíli před tím, než k ní mělo dojít. Důvodem byly námitky jeho právníka, že se Jonesova poprava, která proběhla o pár hodin dříve, nepovedla. V odvolání Williamsův právník tvrdil, že se Jones stále hýbal i pět minut od chvíle, kdy sedativum dostal.
Toto tvrzení se ale neshodovalo s tím, jak popravu popisovali přítomní svědci. Podle nich Jones neprojevoval žádné známky utrpení, řekl jen několik posledních slov. „Doufám, že časem pochopíte, kdo jsem a že nejsem monstrum," řekl podle nich. Soudkyně tak Williamsovu popravu nakonec povolila.
K dvojité popravě došlo po neúspěšném odvolání k ústavnímu soudu Spojených států i Arkansasu. Právní zástupci obou mužů argumentovali tím, že jejich obezita je může vystavit větší bolesti při použití kontroverzního midazolamu.
Spotřebujte do. Arkansas spěchá s popravami, končí totiž záruka smrtící injekce
Číst článek
Jack Jones se stal druhým vězněn, který byl v Arkansasu popraven od roku 2005. První poprava proběhla minulý týden, další je plánovaná na čtvrtek. K podobně vysoké koncentraci poprav nedošlo v žádném americkém státě od znovuzavedení trestu smrti v roce 1976.
Nejvyšší trest je legální ve více než 30 státech. Loni úřady popravily 20 lidí. Státy umožňující trest smrti ale v posledních letech mají problémy se získáním smrtících injekcí. Stále více distributorů totiž odmítá podobné látky dodávat. Postup Arkansasu odsoudila v prohlášení Rada Evropy a mnoho lidskoprávních organizací.