Útoky na severovýchodě Konga si vyžádaly nejméně 50 obětí. Za útokem patrně stojí islámská skupina ADF

Nejméně 50 lidí zemřelo v noci na pondělí při útocích na dvě vesnice na severovýchodě Konga. Konžská armáda a místní organizace se podle agentury Reuters domnívají, že za spáchanými násilnostmi stojí ozbrojená islamistická skupina ADF. Oblast ale sužují také konflikty mezi jednotlivými etniky a někteří místní představitelé uvedli, že zatím nelze s jistotou říci, kdo masakry zorganizoval, informovala agentura AFP.

Kinshasa Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V centru indonéské Jakarty zaútočili teroristé (zbraně, útok, násilí)

Obě vesnice, které si ozbrojenci vybrali za terč, leží na pomezí provincií Ituri a Severní Kivu blízko hranic s Ugandou. Právě v této oblasti působí povstalecká skupina ADF. Ilustrační foto | Zdroj: Reuters

Podle projektu KST, který monitoruje násilí v zemi, by mohlo jít o nejkrvavější noc v oblasti za poslední nejméně čtyři roky. „Je to nejhorší bilance, jakou kdy KST zaznamenal v rámci jediného dne," uvedli autoři projektu na twitteru.

Při útoku na konvoj OSN zemřeli na východě Konga italský velvyslanec a další dva lidé

Číst článek

Obě vesnice, které si ozbrojenci vybrali za terč, leží na pomezí provincií Ituri a Severní Kivu blízko hranic s Ugandou. Právě v této oblasti působí povstalecká skupina ADF. Armáda předběžně informovala o 53 mrtvých.

Představitel provincie Ituri Gracien Iracan podle AFP uvedl, že obětí je asi 60 a upozornil, že jejich počet může ještě vzrůst. „Jsou stále nalézána další těla, takže bilance by mohla být ještě horší. V okolních porostech, kam se všichni schovali, je mnoho zraněných,“ sdělil Iracan.

Útok byl podle něj pravděpodobně cílený, protože byli usmrceni i dva místní političtí představitelé. Mohlo tak podle něj jít i o vyřizování účtů. Podle jiného místního představitele jsou mezi mrtvými také děti a starci.

Násilnosti na obyvatelích

Provincií Ituri, která je bohatá na zásoby zlata a leží u hranic s Ugandou a Jižním Súdánem, v posledních třech desetiletích zmítají násilnosti a masakry páchané na místních obyvatelích.

V letech 1999 až 2003 si navíc desítky tisíc mrtvých vyžádal konflikt mezi příslušníky etnik Hemaů a Lenduů. Boje pomohla ukončit až intervence evropských sil Artemis.

Od konce roku 2017 se po několika klidnějších letech v Ituri opět rozmohlo násilí. Za velkou část útoků nese zodpovědnost milice Codeco, která tvrdí, že brání zájmy Lenduů v Ituri.

Také povstalecká skupina ADF v posledních měsících znásobila své útoky, především v provincii Severní Kivu, jsou jí přičítány ale i některé krvavé nájezdy v Ituri.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme