„Jednou z priorit je zabránit rozdělování rodin, což je v konfliktech časté. U starších dětí musíme myslet i na vazby s vrstevníky, škola má klíčovou sociální funkci,“ upozorňuje Anna Knutzenová.
Vědci se domnívají, že se orli vyhýbají nebezpečím vyplývajícím z války, mimo jiné dělostřelecké palbě, pohybu stíhaček a tanků i koncentraci pozemních vojsk.
Od roku 2008 neexistuje potvrzená pozorování nosorožce bílého v přírodě, ale občas přicházejí hlášení, že by v některých velmi odlehlých oblastech Jižního Súdánu mohli být.
Oběti znásilnění nemají přístup k lékařské a traumatologické péči, a to ani ty, které byly během přetrvávající konfliktu skupinově znásilněny vícekrát.
„Situace uprchlíků v uprchlickém táboře v Bangladéši anebo později probíhající válka v Jemenu, to je přímý odraz toho, co dneska vidíme ve zpravodajství,“ ohlíží se.
Členové expedice Z101, která jede ve stopách slavné cestovatelské dvojice Hanzelky a Zikmunda, porovnávají mimo jiné místa, která před 74 lety slavní cestovatelé navštívili.
„Voda jim zaplavila dům, oni ale přišli celí vysmátí, šťastní a my jsme jen nechápavě zírali, jak jsou místní lidé silní,“ popisuje svůj nejemotivnější zážitek z Jižního Súdánu Simona Šmelková.
Tým uprchlíků v brazilském Riu tvořilo deset sportovců ze čtyř zemí, v Tokiu už je to devětadvacet sportovců, mezi kterými je kromě atletů třeba taekwondistka nebo cyklistka.
„Samozřejmě se stává, že k nám dorazí matky, které musí bojovat o život. Hlavním důvodem je právě to, že dorazily pozdě,“ popisuje v rozhovoru Adéla Pártlová, která je na misi s Lékaři bez hranic.
Bez přístupu ke vzdělání skončilo asi 258 milionů dětí a teenagerů ze základních a středních škol. Nejhorší situace je například v Jižním Súdánu, Rovníkové Guineji nebo Eritreji.
Přechodná vláda, která řídí zemi od loňského roku, kdy byl svržen autokratický vládce Umar Bašír, přislíbila vést Súdán k demokracii, ukončit diskriminaci a uzavřít mír s povstalci.
„Byla by fatální chyba, kdyby se situace měla opakovat a my bychom při ní postupovali stejně. Znamenalo by to, že jsme nepoučitelní,“ myslí si lékař Tomáš Šebek.
Přemýšlíte už, kam vyrazíte příští rok na dovolenou? Pomoct by vám mohla mapa cestovních rizik pro rok 2020, kterou sestavili experti na globální rizika z International SOS.
Farmaceut a účastník mise Lékařů bez hranic Stanislav Havlíček své zážitky z afrického Agoku popsal v knize Syn buvola. Knihu můžete tento týden vyhrát v pravidelné knižní soutěži serveru iROZHLAS.cz.
V té oblasti je jeden lékař na sto tisíc lidí. Takže když už se ke zraněnému nebo nemocnému někdo dostane, je to vlastně výhra. Lidé si toho váží, říká o misi v Jižním Súdánu Stanislav Havlíček.
Jihosúdánská armáda se v neděli střetla s povstalci navzdory příměří, které v neděli vstoupilo v platnost. Obě strany se vzájemně obvinily z toho, že klid zbraní porušily jako první.
Na Štědrý den vstoupí v platnost klid zbraní, který podepsala vláda Jižního Súdánu s hlavními povstaleckými skupinami. Jde o další pokus ukončit občanskou válku táhnoucí se od roku 2013.
V části Jižního Súdánu začal hladomor. Oznámily to Spojené národy a potvrzuje to i jihosúdánská vláda, podle které teď hladomorem trpí přes 100 tisíc lidí. Ohrožený je další milion.
Kvůli druhé občanské válce v Súdánu utekl s rodinou do Egypta a politický azyl dostal v Londýně. Posléze si splnil sen a hraje ve slavné basketbalové NBA za Los Angeles Lakers. Nebýt otevřených hranic, svůj milovaný sport by si možná nikdy ani nezahrál. I proto se Luol Deng hlasitě ohradil proti jejich uzavření.
Obyvatelé některých oblastí Jižního Súdánu čelí etnickým čistkám a dalším násilnostem. Zemi hrozí genocida podobná masakrům ve Rwandě v roce 1994. Po desetidenní návštěvě nejmladšího státu světa to ve čtvrtek řekla expertka Rady OSN pro lidská práva (UNHRC) Yasmina Sookaová. Jihosúdánský prezident Salva Kiir obvinění odmítl.
Jihosúdánský prezident Salva Kiir dnes nařídil armádě klid zbraní a ujistil, že je připraven spolupracovat se svým rivalem, viceprezidentem Riekem Macharem. Ten krátce nato rovněž nařídil svým silám, aby přestaly bojovat. Mezitím vypukla v hlavním městě Jubě intenzivní palba, informovala agentura Reuters. Aktuální situace v terénu zatím není jasná.
V jihosúdánské metropoli Juba se znovu obnovily střety mezi jednotkami prezidenta a jeho zástupce. Rada bezpečnosti OSN už oba rivaly vyzvala, aby ukončili násilnosti a odvolali svoje muže. Viceprezident oponenta obvinil, že nemá zájem na míru, když nechal bombardovat jeho síly. Své jednotky vyzval ke zdrženlivosti.
Rada bezpečnosti OSN vyzvala znesvářené strany v Jižním Súdánu k zastavení bojů. Okamžité ukončení násilí mezi jednotkami loajálními hlavě státu a viceprezidentovi žádají i Spojené státy. Od pátku zahynuly v zemi při ozbrojených střetech stovky lidí. Násilnosti oživily obavy z možného vypuknutí občanské války v zemi.