V Brookwoodu už má svůj náhrobek. Vitální válečný hrdina se ale na onen svět zatím nechystá
V civilní sekci obřího hřbitova v anglickém Brookwoodu najdeme část vyhrazenou bývalým československým letcům z druhé světové války. Svůj náhrobek tam má taky generálmajor Ivan Otto Schwarz. Jenže skoro devadesátiletý někdejší příslušník slavné 311. bombardovací perutě je přitom živý ažaž. Prý se jen chystá na opětovné setkání se svými mrtvými kamarády, ale nijak přitom nespěchá.
Generálmajor Ivan Otto Schwarz, rodák ze slovenské Bytče, je posledním žijícím členem posádky Liberatoru 311. perutě, který na Vánoce roku 1943 potopil německou zásobovací loď Alsterufer a zaznamenal jeden z největších úspěchů našich vojáků za druhé světové války vůbec.
„Udělali nejprve raketový útok a pak jsme udělali ještě s bombami. Olda střílel ty rakety, já jsem střílel z kulometu, odstřelil jsem komunikační síť, co měli na lodi, takže nemohli komunikovat,“ vypráví Ivan Otto Schwarz.
V Brookwoodu se vzpomínalo na české a slovenské vojáky ve stejnokrojích Královského letectva. Natáčel tam zpravodaj ČRo Jiří Hošek
„Jsme tady na brookwoodském hřbitově u památníku členů Královského letectva. Před námi jsou dlouhé řady náhrobků padlých letců. Byli to skoro všechno mladí kluci, kterým bylo 19, 20 let, když umřeli. A to vám potom teprve dojde, jaká byla jejich oběť.“
„A přesně v tu chvíli jsem taky nesmírně pyšný na svého otce,“ říká mi Anthony Polak, syn dalšího člena 311. bombardovací perutě Arnošta Poláka. Jinak taky pokladník londýnské odnože Svazu letců svobodného Československa.
„Myslím, že je důležité Britům tohle připomínat, že i v té své nejslavnější hodině ve skutečnosti nebyli sami, že tady byly desítky československých pilotů, stovky vojáků z jiných zemí a že to bylo společné úsilí spojenecké,“ říká zástupce českého velvyslance ve Velké Británii Antonín Hradilek.
Na náš zastupitelský úřad prý směřuje celá řada žádostí ze strany britských potomků československých vojáků, kteří se pídí po informacích nebo se naopak svěřují s příběhy svých otců a dědů.
„Ale obrací se i lidé, kteří neměli s vojáky nic společného, a hledají přesto informace, které se týkají československých vojáků působících tady ve Velké Británii. Anebo o lidech, kteří sloužili i na jiných frontách, ale přestěhovali se po roce 1948 nebo vystěhovali.“
Český vojenský přidělenec, podplukovník René Klapáč cítí velkou hrdost, že může být v Brookwoodu s velkými postavami československého letectva ve Velké Británii. Ano, tady je pořád pojmem Československo, a ne Česká a Slovenská republika.
V letošním roce oslaví generál Ivan Otto Schwarz 90. narozeniny. Na jednom z náhrobních kamenů v Brookwoodu už má i svoje jméno. Prý je to čistě preventivní krok - má ještě spoustu úkolů a nápadů, které hodlá realizovat.
Účastníky pietní vzpomínky stále aktivní podnikatel vyzval, aby se pokusili udržet jeho životní tempo. On prý nemá v plánu umírat.