V Česku vyroste nejvýkonnější laser na světě. Za peníze EU

V Česku se s do několika let s největší pravděpodobností vybuduje nejvýkonnější laser na světě. Unikátní zařízení, které vyroste ve středočeských Dolních Břežanech, poslouží pro bádání ve fyzice, optice nebo materiálovém výzkumu. Na špičkový přístroj, o který měla zájem například i Francie a Velká Británie, schválila peníze Evropská komise.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lasery Lawrencovy národní laboratoře v Livermoru zabírají plochu srovnatelnou se třemi fotbalovými hřišti

Lasery Lawrencovy národní laboratoře v Livermoru zabírají plochu srovnatelnou se třemi fotbalovými hřišti | Foto: Lawrence Livermore National Laboratory

Více než sedmimiliardový projekt je jedním z prvních, které Brusel schválil. Jde zatím o neoficiální souhlas Evropské komise. Podle Vlastimila Růžičky, vládního zmocněnce pro projekt laseru ELI je ale jisté, že Evropská unie unikátní zařízení vybuduje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Petry Benešové a Kláry Bílé o unikátním laseru, který by měl vyrůst v Česku

„Je to takzvaný velký projekt, tedy s investicí přesahující 50 milionů euro. Proto je posouzen i Evropskou komisí v Bruselu. Minulý týden proběhlo v Bruselu jednání a věřím, že nic nepokazím, když řeknu, že všechny překážky byly odstraněny a že tedy souhlas Evropské komise bychom měli rychle dostat.“

Špičkový přístroj má být podle Růžičky od roku 2015 velkým přínosem nejen pro českou, ale také evropskou vědu:

„Je to i přínos pro průmysl daného státu, protože hraniční výzkum vyžaduje příslušnou připravenost malých i velkých podniků.“

Laser, který do Česka naláká vědce z celého světa, patří mezi šest velkých vědeckých projektů z Operačního programu ‚Výzkum a vývoj pro inovace‘. Jde o vědecká centra s náklady více než padesát milionů eur, o které se stará ministerstvo školství.

Evropská komise už podle Jaroslava Kuby, který má fondy na ministerstvu na starosti, nemá už k centrům výhrady:

„Na základě naších jednání v Bruselu se zdá, že se nám tu situaci ohledně ELI i ostatních velkých projektů podařilo odblokovat a máme určitý neoficiální příslib, že by schválení mohlo proběhnout v řádu několika týdnů.“

A protože je Česká republika v čerpání evropských peněz pomalá, schválení ELI by podle ministerstva pro místní rozvoj, které sleduje dotace z Evropské unie, mělo velký význam, potvrzuje náměstek ministra Daniel Braun:

„Tento proces byl v případě tohoto projektu poměrně pomalý. Nám se ale podařilo společně s ministerstvem školství dosáhnout posunu a ta poslední jednání s Evropskou komisí z minulého týdne naznačují, že během několika málo týdnů by mohlo dojít ke schválení tohoto projektu.“

Práce pro 250 lidí

Nejvýkonnější laser bude stokrát silnější než dnešní nejsilnější světové lasery. Zařízení se má vejít do budovy o rozměrech 120 krát 140 metrů, která vyroste spolu s dalšími objekty ve středočeských Dolních Břežanech.

Unikátní projekt by měl vzniknout do roku 2015 a přepsat mapu české vědy. Novou práci díky němu najde 250 lidí.

Druhým velkým výzkumným projektem, se kterým Brusel souhlasí, má být Středoevropský technologický institut v Brně. Celkově v Česku vyroste takových špičkových vědeckých center šest. Kromě biotechnologií nebo medicíny budou sloužit například i pro informatiku, energetiku nebo genetiku.

O tématu projektu laser ELI informoval také server Česká pozice.

Klára Bílá, Petra Benešová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme