V Hamburku se lidé loučí s bývalým kancléřem Helmutem Schmidtem
Na 1800 hostů z Německa a celého světa přijelo do Hamburku na rozloučení s německým exkancléřem Helmutem Schmidtem. Bylo mu 96 let. V čele Německa stál v letech 1974 až 1982. Smuteční obřad se koná v hamburském kostele svatého Michala.
V nejznámějším hamburském kostele budou během státního smutečního obřadu sedět německý prezident Joachim Gauck s kancléřkou Angelou Merkelovou, stejně jako Schmidtovi dlouholetí přátelé - bývalý francouzský prezident Valery Giscard d'Estaing a exministr zahraničí Spojených států Henry Kissinger.
Od kostela pak po obřadu vyrazí městem smuteční průvod doprovázený vojenskými poctami. Helmut Schmidt byl mezi Němci nejoblíbenějším kancléřem a jeho názory byly vždy žádané.
Helmut Schmidt musel jako mladík narukovat do armády. Během druhé světové války bojoval na západní i východní frontě. To z něj udělalo odpůrce válek. Vždycky proto říkal, že je povinností Němců pečovat o dobré a mírové vztahy se svými sousedy.
Sociální demokrat Helmut Schmidt působil v politice od 60. let. Během své kariéry dělal mimo jiné ministra obrany nebo financí.
Kancléřský post zastával osm let od roku 1974. Bylo to v napjaté době, kdy se západní Německo potýkalo s teroristickými útoky levicových radikálů. Ve veřejném prostoru zůstal Schmidt i poté – jako vydavatel renomovaného týdeníku Die Zeit.
Schmidt byl dlouhodobě nejpopulárnějším německým kancléřem poválečné éry.