V Krakově zasedl Výbor světového dědictví UNESCO, hovořit se bude i o osudu Bělověžského pralesa

V neděli začalo v polském Krakově jednání Výboru světového dědictví UNESCO, který bude rozhodovat, jaké památky se nově zařadí na Seznam světového dědictví. Řeč přijde i na ochranu Bělověžského pralesa.

Krakov Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo světového děditví UNESCO v Třebíči

Logo světového děditví UNESCO v Třebíči | Foto: Michal Malý

Jednání slavnostně zahájil polský prezident Andrzej Duda, který prohlásil, že právě Krakov vděčí památkové ochraně za svou jedinečnou podobu. Na programu schůzky, která potrvá do 12. července, tentokrát nebudou žádné české památky.

Zasedání se koná v jednom z nejzachovalejších polských historických měst, které je na seznamu UNESCO již téměř čtyři desetiletí. „Tehdy nastal obrat o 180 stupňů, pokud jde o ochranu památek Krakova," prohlásil podle agentury PAP Duda během slavnostního zahájení akce na krakovském hradě Wawel v narážce na nepříliš kladný vztah tehdejších komunistických vlád východoevropských zemí k ochraně historicky unikátních budov.

Výbor sdružující 21 států, přes 170 pozorovatelských zemí (včetně Česka) a řadu nevládních organizací bude v příštích dnech vybírat nové položky na Seznam světového dědictví UNESCO. Řešit se bude rovněž ochrana Bělověžského pralesa na východě země, v němž polské úřady povolily rozsáhlé kácení navzdory protestům ochránců přírody i polské opozice. Řeč bude ale například i o palestinském návrhu na odmítnutí izraelské svrchovanosti nad Jeruzalémem.

Česko má na seznamu nemovitých památek UNESCO 12 zápisů a letos požádalo o přidání města Žatec. Podle mluvčí ministerstva kultury však o něm může výbor po složitém nominačním procesu jednat nejdříve na zasedání v příštím roce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme