V Lucemburku o imigraci i o sdílených datech o DNA
Imigrace a sdílení citlivých informací - to by měla být podle očekávání hlavní témata jednání ministrů vnitra a spravedlnosti Evropské unie. Ministři vnitra mají formálně odsouhlasit dohodu, která národní policii umožní přístup k referenčním databázím DNA ostatních států.
Pro různé země dnes budou v Lucemburku důležité různé věci. Malta navrhuje, aby sedmadvacítka řešila společně problém nelegální imigrace. Ostrovní země bývá často cílem chudých Afričanů cestujících v malých plavidlech do Evropy. Podle jejích představ by se na řešení problému měly podílet i jiné členské země a imigranti by pak měli také směřovat dál na sever a nezůstávat jen na jihu Unie. Podobné plány prosazují zatím bez velkého účinku také Itálie a Španělsko.
Pro jiné země je ale zásadní spíš otázka sdílení dat DNA - například pro Brity a Iry je to tradičně citlivý problém. Německo tak neprosadilo, aby celá Evropská unie přistoupila na dohodu z Prümu z roku 2005, která umožňuje sedmi členským zemím výměnu podstatně většího množství informací.
Podle navrženého kompromisu budou policisté moci porovnávat profily DNA s databázemi jiných národních sborů, ale nebudou vědět o koho se jedná. Budou si také vyměňovat podrobnější informace o podezřelých osobách například při velkých sportovních akcích.