V Lucemburku o imigraci i o sdílených datech o DNA

Imigrace a sdílení citlivých informací - to by měla být podle očekávání hlavní témata jednání ministrů vnitra a spravedlnosti Evropské unie. Ministři vnitra mají formálně odsouhlasit dohodu, která národní policii umožní přístup k referenčním databázím DNA ostatních států.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šroubovice DNA

Šroubovice DNA | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

Pro různé země dnes budou v Lucemburku důležité různé věci. Malta navrhuje, aby sedmadvacítka řešila společně problém nelegální imigrace. Ostrovní země bývá často cílem chudých Afričanů cestujících v malých plavidlech do Evropy. Podle jejích představ by se na řešení problému měly podílet i jiné členské země a imigranti by pak měli také směřovat dál na sever a nezůstávat jen na jihu Unie. Podobné plány prosazují zatím bez velkého účinku také Itálie a Španělsko.

Pro jiné země je ale zásadní spíš otázka sdílení dat DNA - například pro Brity a Iry je to tradičně citlivý problém. Německo tak neprosadilo, aby celá Evropská unie přistoupila na dohodu z Prümu z roku 2005, která umožňuje sedmi členským zemím výměnu podstatně většího množství informací.

Podle navrženého kompromisu budou policisté moci porovnávat profily DNA s databázemi jiných národních sborů, ale nebudou vědět o koho se jedná. Budou si také vyměňovat podrobnější informace o podezřelých osobách například při velkých sportovních akcích.

Milan Kopp, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme