Můžeme před ním ronit slzy a on se usmívá, říká sestra obránce Azovstalu

Vzdorovali dva a půl měsíce, ocelárnu Azovstal se ukrajinským vojákům nakonec ubránit nepodařilo. Před třemi dny byl společně s 214 dalšími obránci propuštěn i Mychajlo Djanov. Fotka dokumentující jeho zdravotní stav po středeční výměně zajatců obletěla média a sociální sítě. Další informace sdělila Ukrainské Pravdě jeho sestra Alona.

Černihiv Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský obránce ocelárny Azovstal v Mariupolu Mukhailo Dianov po výměně válečných zajatců v Černihovské oblasti

Ukrajinský obránce ocelárny Azovstal v Mariupolu Mychajlo Dijnov po výměně válečných zajatců | Zdroj: Reuters

Znepokojivou fotografii zveřejnila Violetta Kirtoková, novinářka z Censor.Net. Dvaačtyřicetiletý voják je na ní ve zbídačeném stavu, má pohmožděnou paži. Zranění si způsobil při obraně ocelárny v přístavním městě Mariupol. Na konci května se ruské armádě vzdalo posledních 531 obránců. 

Mychajlo Djanov před zajetím sloužil u 36. brigády námořní pěchoty ozbrojených sil Ukrajiny. Vyfotil jej další z obránců Azovstalu, fotograf Dmytro Kozatskyj přezdívaný ‚Orest‘. Pravost fotografie potvrdila Mychajlova sestra Alona Lavrušková. Serveru Ukrainská Pravda také přiblížila jeho zdravotní stav.

Předmět vytáhli rezavými kleštěmi

„Má problém s paží: může tam být absces. Dále musí na operaci, na kost mu musí vložit dlahu. V paži mu chybí čtyři centimetry kosti, to vše se musí spravit,“ řekla Alona. V ruském zajetí se Mychajlovi, stejně jako mnoha dalším zraněným lidem, náležité lékařské péče nedostalo.

„Předmět uvízlý v jeho paži vytáhli bez anestezie, bez ničeho – pomocí rezavých kleští,“ popisuje Alona, jak se k zajatcům ruští vojáci chovali. „To byla pomoc, kterou naši kluci dostávali,“ podotýká.

„Jeho fyzický stav je samozřejmě vážný, ale psychicky... Je velmi silný a nesmírně šťastný, že je zpět. Říká: ‚Chodím a dýchám čistý, svobodný vzduch‘,“ řekla Alona, podle které je momentálně nejdůležitější, aby se její bratr postavil na nohy.

Osvobození pluku Azov je zásadní hlavně psychologicky, do bojů se vrátit nemohou, říká Procházková

Číst článek

Čeká ho dlouhodobá léčba. „Kardiogram je dobrý, to je plus. Ale jeho váha... Když člověk zhubne 30 procent své normální váhy, musí ji nabrat zpět,“ uzavírá Alona.

V současné době je v Kyjevské vojenské nemocnici, ale operaci paže podstoupí, až se zlepší jeho zdravotní stav. „Doktor ve vojenské nemocnici si ho prohlédl. Operovat ho zatím nebudou, mohlo by to pro něj být nebezpečné. Teď se musí vzpamatovat a nabrat sílu,“ dodává.

Pomoct a neublížit

Vyhledání psychologické pomoci je podle Alony jen na něm. „Pokud ji bude potřebovat, samozřejmě ji dostane. Důležité je pracovat také s rodinami, abychom věděli, jak k němu máme přistupovat. Chceme se pokusit mu pomoct a hlavně neublížit.“

Alona popisuje moment, kdy po výměně poprvé viděla svého bratra. „Ani nevím, jak to popsat. Byli jsme tak šťastní, že se vidíme, nemohli jsme se přestat objímat. Překvapivě netekly žádné slzy, vyměňovali jsme si úsměvy,“ vzpomíná.

„Je nesmírně pozitivní a psychicky odolný, to nám hodně pomáhá. Můžeme před ním ronit slzy a on se usmívá,“ uzavírá.

Do ruského zajetí padlo v května nejméně 2400 ukrajinských vojáků. Patřili nejen k příslušníkům pluku Azov, ale i k pozemním silám a námořní pěchotě.

K zřejmě dosud největší výměně zajatců došlo v městě Černihiv na severu Ukrajiny. Světová média vyměnu označují za nečekanou, došlo k ní ve stejný den, kdy Vladimir Putin vyhlásil částečnou mobilizaci.

Žaneta Levíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme