ONLINE: Rusko zasáhlo v Oděse civilní loď plující pod zahraniční vlajkou. Jeden člověk zemřel

Ruský raketový útok na přístav v ukrajinské Oděse nepřežil jeden člověk. Dalších pět je zraněných. Rusové na Ukrajině podruhé ve dvou dnech zasáhli nákladní loď plující pod zahraniční vlajkou. V prvním případě šlo o plavidlo pod vlajkou ostrovního státu Svatý Kryštof a Nevis, nyní státu Palau.

Sledujeme online Oděsa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na sklad s obilím, který byl poškozen při útoku ruského dronu poblíž ukrajinsko-rumunských hranic v Oděské oblasti (fotografie z 2. října 2024)

Pohled na sklad s obilím, který byl poškozen při útoku ruského dronu poblíž ukrajinsko-rumunských hranic v Oděské oblasti (fotografie z 2. října 2024) | Foto: Nina Liashonok | Zdroj: Reuters

V pondělí večer se v centru Oděsy ozvalo několik silných explozí, kterým předcházela výstraha před letícími balistickými raketami.

Střely zasáhly přístav, kde podle náčelníka oblastní vojenské správy Oleha Kipera zahynul 60letý ukrajinský zaměstnanec firmy, která zajišťovala nakládku. Pět cizinců bylo zraněno.

Ukrajinská rozvědka oznámila, že poškodila ruskou minolovku Alexandr Obuchov v Baltském moři

Číst článek

Podle Kipera se Rusko těmito údery opět snaží narušit fungování takzvaného obilného koridoru. Rusko situaci nekomentovalo.

V neděli ruská střela poškodila nákladní loď Paresa plující pod vlajkou státu Svatý Kryštof a Nevis, která vezla ukrajinskou kukuřici, uvedlo ukrajinské ministerstvo pro obnovu. Ruská státní agentura RIA Novosti ale informovala o zásahu plavidla se západní municí pro ukrajinskou armádu.

Ukrajinský resort pro obnovu v případě lodi Paresa dodal, že jde celkem o dvacáté civilní plavidlo poškozené při ruských útocích. V září Rusko zasáhlo loď převážející přes Černé moře pšenici do Egypta. O několik dnů později poničilo plavidlo plující pod vlajkou karibského státu Antigua a Barbuda.

Obilná velmoc

Ukrajina je klíčovým producentem obilí, bývá označována za obilnici Evropy a na její cenově dostupné dodávky zemědělských produktů spoléhají země v Africe, na Blízkém východě i v Asii. Rozsáhlá ruská invaze v roce 2022 ukrajinskému zemědělství zasadila těžkou ránu a kromě toho ohrozila bezpečnou plavbu lodí v Černém moři.

Rusko po vpádu do sousední země zablokovalo černomořské plavební trasy, po kterých Ukrajina vyvážela potraviny, nicméně Kyjev ještě v prvním roce války export po moři částečně obnovil díky obilné dohodě zprostředkované Tureckem a OSN. Moskva však loni její platnost neprodloužila.

Kyjev následně zřídil vlastní dočasný námořní koridor, jenž vede podél pobřeží a dál do rumunských teritoriálních vod a do Turecka. Ministerstvo obnovy uvádí, že za dobu existence této trasy jí proplulo více než 2500 lodí s více než 70 miliony tun nákladu.

mdo, hof, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme