Ve Skotsku už nebude Bůh jen mužského rodu
Bůh už nadále nebude pouze mužského rodu, alespoň ve Skotsku. Rozhodl o tom synod Skotské episkopální církve. Jak uvádí britský deník Telegraph, chápání Boha jako mužského elementu se nelíbilo ženám, které působí jako duchovní ve Skotské episkopální církvi.
Církev uvádí, že Bůh se vymyká lidskému pojetí rodů, je prý zároveň rodu mužského i ženského. Skotští anglikáni teď ale budou muset měnit texty modliteb a nahradit výrazy typu Pán nebo tvary mužského zájmena On, což bude jistě oříšek.
„V různých náboženstvích jsou postavy bohyň. Například v současné Indii asi sto milionů lidí vyznává božskou matku. I v Bibli se pro nevyslovitelného Boha používají různé metafory, i ženské. To pak přijalo i křesťanství, ale tahle metafora zůstávala vždy potlačena a v menšině. Přežívala spíše u mystiků než v oficiální nauce,“ uvedl religionista Ivam Štampach.
Podle něho je rozhodnutí Skotské episkopální církve, nezdůrazňovat mužský princip Boha, dobově podmíněno.
„Různá doba vyžaduje v mluvení o božských skutečnostech různý typ metafor. I křesťané dnes rozpoznávají, že k lidské emancipaci patří i emancipace žen a patriarchální obraz Boha už není zcela odpovídající. Proto se hledá nová metaforika,“ vysvětlil religionista.
Duchovní Skotské episkopální církve, kteří nechtějí vnímat Boha jen v mužském rodě, zřejmě budou mít problém s liturgickými texty.
„Určitě je možné je změnit, protože liturgie není nic neměnného, stačí si vzpomenout na biblické texty. Otče náš například může zůstat, ale může se objevit například to, co ve starobylé syrské ortodoxní církvi, kde když se mluví o svaté trojici, tak Duch svatý je ženského rodu,“ pokračoval Štampach.
Církev nechce nic vnucovat
Skotská episkopální církev podle listu Telegraph nikomu nic nevnucuje, liturgické texty si mohou obměnit ti, kdo chtějí. Novince však nemusí pochopitelně všichni členové církve zrovna fandit.
„Vzdělanější teologové bývají odvážnější a řadové členstvo církve spíše konzervativnější. Umím si představit, že tento návrh přicházející spíše od teologů si bude muset teprve najít své příznivce. V některých skupinách to nemusí být jednoduché. Skotská episkopální církev ale není příliš početná a má členy spíše z měst a vzdělanějších vrstev,“ upřesnil religionista.
Horší by to bylo podle jeho slov v případě římskokatolické církve:
„Její obraz Boha jako patriarchálního principu se promítá také do její struktury. Tato církev nedokázala doposud najít možnost povolávat ženy k duchovní službě a obraz moudrého starce sídlícího ve Vatikánu značí, že řešení tohoto problému je pro ní zatím v nedohlednu.“