Ve Vladivostoku zhasl věčný plamen. Kvůli nezaplacené faktuře za plyn

V Rusku řeší skandál kolem uhašení věčného ohně na památku padlých námořníků ve Vladivostoku. Pobouřeno je ruské vedení včetně prezidenta Medveděva, pobouřeni jsou váleční veteráni. Úřady teď vyšetřují, kdo za uhašení památečních plamenů může. Armáda se brání, prý neměla peníze na plyn. Plynaři zase tvrdí, že jim armáda dlužila. Vojáci mezi sebou již vybrali 100 tisíc rublů, takže plamen pravděpodobně opět vzplane. Ostuda ale jen tak nevyprchá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský námořník ve Vladivostoku hledí na americký torpédoborec Fitzerald

Ruský námořník ve Vladivostoku hledí na americký torpédoborec Fitzerald | Zdroj: Reuters

V době, kdy se ukázalo, že věčný oheň není až zase tak věčný, v přístavu kotvil americký torpédoborec Fitzerald. Jeho posádka chtěla uctít památku ruských námořníků, ale narychlo musela hledat jiný památník, kde by vojáci mohli projevit odpovídající úctu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nejnovější ostudě ruského námořnictva mluvila na Radiožurnálu moskevská zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová

Ruská média na to neváhala upozornit, takže to bylo vnímáno jako trapný moment. Svoji roli sehrálo i to, že Rusko má zažitou patriotistickou úctu k obětem války. Je to dáno počtem obětí za 2. světové války, který byl ohromný, i sovětským vzděláváním a dnešním patriotistickým postojem ruské vlády.

Mezi armádou a plynárnou, která je jejím dodavatelem, vypukla slovní přestřelka. Firma se hájí, že od tichomořské flotily nedostala zaplaceno necelých 90 tisíc rublů, což je asi 50 tisíc korun.

Většinu kritiky ale nyní sklízejí právě plynaři. Prezident Medveděv se již v úterý nechal slyšet, že je uhašením ohně pobouřen. Má prý pochopení pro to, když jsou rozhodnutí v obchodních vztazích motivována ekonomicky, ale vše má své meze. Rozhodnutí nesmí být amorální.

Prezident nařídil gubernátorovi kraje a místní administrativě, aby potrestali viníky. Obě strany se ale brání. Flotila tvrdí, že neměla v rozpočtu peníze na provoz památníku, plynárna zase říká, že nemůže fungovat, když jí zákazníci neplatí.

Případ ale není první svého druhu. Plynárenská firma již jednou věčný oheň ve Vladivostoku uhasila. Problém není jen v platbách za plyn, ale také v technické správě památníku. Není jasné, kdo má jaké pravomoci a z čího rozpočtu co jde.

Ruská média v této souvislosti upozorňují ještě na jeden fakt, že totiž v Rusku neustále roste cena komunálních služeb i cen energií, přestože Rusko patří k velmocím v těžbě plynu. Objevila se i kritika, že si ruské vedení problému všímá, až když se projeví na takovéto věci. A dramaticky rostoucí náklady pro běžné občany nikdo neřeší.

Lenka Kabrhelová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme