V britských čerpacích stanicích chybí benzin. Země kvůli brexitu nemá dostatek řidičů nákladních aut
Long lines formed at some UK petrol stations after reports of fuel shortages in certain locations https://t.co/ZrhR6o51py pic.twitter.com/T6Y4o2hYNs
— Reuters (@Reuters) September 24, 2021
V některých částech Velké Británie si řidiči natankují jen s obtížemi. Benzínovým pumpám chybí palivo. Některé proto zavřely, u jiných se tvoří dlouhé fronty. Na vině je nedostatek řidičů, kteří aktuálně britskému zásobování chybí.
Například společnost British Petroleum zavřela 20 ze svých 1200 čerpacích stanic. Na několika desítkách dalších registruje výpadek jednoho druhu paliva. Postižené jsou taky čerpací stanice ve vlastnictví ExxonMobil.
Johnson Macronovi navrhl obnovení spolupráce. ‚Prezident očekává jeho návrhy,‘ uvedl Elysejský palác
Číst článek
Společnost EG Group, která vlastní necelých 400 stanic v zemi, zase musela zavést limit pro řidiče. Ti si mohou při jednom tankování nabrat palivo za maximálně 30 liber, tedy za necelých 900 korun. Při ceně zhruba 35 korun za litr si tak natankují zhruba 22 litrů paliva.
Všude ale situace není tak vážná. „Benzín určitě podražil. Před třemi dny, kdy jsem vlastně brala, byl - mám dojem - za 33 za litr,“ popsala řidička Uberu Eva, která žije v Londýně.
Kromě ceny si ale změn nevšimla. Nezaregistrovala ani kolony, ani zavřené stanice.
Velké Británii ale chybí i řidiči z povolání, podle BBC země postrádá asi 100 tisíc řidičů nákladních aut. Zhoršuje to ještě epidemie koronaviru, kvůli které mnoho řidičů třeba uvízne v karanténě.
Méně pracovníků ze zahraničí
Situaci neprospívá ani brexit, který cizincům stěžuje práci na ostrovech. Vláda ale vyzývá obyvatele, ať nepanikaří a neskupují palivo. V rafineriích je podle ní paliva dostatek. Postižené nebo ohrožené je taky zásobování potravinami a zbožím.
Ultimátum pro opozdilce. Británie vyzve desetitisíce občanů EU, aby si zažádali o status usedlíka
Číst článek
Podle BBC by úřady mohly dočasně změnit imigrační pravidla, aby do země přišlo víc zahraničních pracovníků. Vízum by mohlo dostat asi pět tisíc pracovníků. Už v srpnu vláda oznámila, že urychlí proces pro získání řidičského průkazu pro těžká vozidla. Zkrácením procesu podávání přihlášek a samotných testů by mohlo oprávnění získat o 50 tisíc víc lidí.
Ministerstvo dopravy uvedlo, že řidiči třeba nebudou muset absolvovat samostatný test pro tažení přívěsu nebo karavanu. Řidič taky bude moci získat řidičský průkaz pro řízení kloubového vozidla, aniž by před tím musel nejdřív získat průkaz pro řízení menšího vozidla.
Podle průmyslových skupin by to mohlo přilákat až 20 tisíc řidičů z Evropské unie. Podle Richarda Burnetta ztrácí britský průmysl každý týden 600 řidičů. Naplnění chybějících kapacit by podle něj trvalo asi dva roky. Noví řidiči navíc nemůžou hnedka sednout za volant, ale na prvních osm až deset týdnů musí jezdit se zkušenějšími řidiči.