Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Většina světa viděla Cháveze jako populistu. Pro Venezuelany je už teď legendou

Hugo Chávez je národ, my všichni jsme Hugo Chávez! Taková hesla můžete číst a slyšet skandovat v ulicích Caracasu, kde ani po pohřbu kontroverzního politika nepřestávají lidé veřejně truchlit. S mikrofonem Českého rozhlasu mezi nimi byl i zvláštní zpravodaj Vít Pohanka. Pro většinu světa byl Chávez demagog a populista. Doma ve Venezuele je ale už teď legendární historickou postavou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příznivci zesnulého prezidenta Cháveze čekali hodiny ve frontě, aby zahlédli vystavenou rakev

Příznivci zesnulého prezidenta Cháveze čekali hodiny ve frontě, aby zahlédli vystavenou rakev | Zdroj: Reuters

Pohřeb už dávno skončil, ale dav lidí na Bolívarově náměstí v centru Caracasu se nerozchází. Lidé v červených tričkách symbolizujících chávistickou revoluci zpívají pozdě do večera narychlo složené písně oslavující zesnulého prezidenta, tu a tam skandují levicová, vlastenecká hesla. Hugo Chávez je pro ně národní hrdina:

„Učil nás úctě k solidaritě, lásce k národu,“ vysvětluje trochu vznosně a neurčitě Louís Ramírez.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vzpomínky Venezuelanů na zesnulého prezidenta Cháveze zachytil přímo v ulicích Caracasu zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka

Dobře, ale jak konkrétně?

56letá Aleída vypočítává programy zvané mise, které Chávez postupně vyhlašoval. Příklad? V roce 2003 spustil Misión Mercal: založil státní společnost, která prodává vysoce dotované potraviny po celé zemi.

Podařilo se tím zkvalitnit výživu milionů chudých Venezuelanů. Kromě toho zavedl Hugo Chávez bezplatnou zdravotní péči, nechal stavět levné bydlení, provedl pozemkovou reformu, která pomohla hlavně chudým malorolníkům, vzdělávacími programy snížil negramotnost. A takhle by se dalo ještě nějakou dobu pokračovat.

Na pohřeb prezidenta Huga Cháveze dorazily tisíce Venezuelanů | Foto: Reuters

Kritika teď není slyšet

21letý student Manuel zdůrazňuje, že tím Hugo Chávez prosazoval sociální spravedlnost a proto je i po smrti tak populární.

Na kritiky zesnulého prezidenta v těchto dnech v ulicích Caracasu prakticky nenarazíte, koledovali by si nejspíš o výprask. Ale to neznamená, že by neexistovali. Soustavně a podle mnohých ekonomů správně poukazují, že byly Chávezovy programy populistické, dlouhodobě neudržitelné.

Mohl je financovat jedině díky ziskům z prodeje ropy. Ty zvyšoval znárodněním ropných společností, které se teď s Venezuelou soudí.

Venezuelský prezidentský nástupce Maduro požaduje okamžité vypsání voleb

Číst článek

Jenže na takové argumenty podstatná část venezuelské společnosti neslyší. Pro ni je důležité, že počet chudých za Chávezovy 14leté vlády klesl podle oficiálních údajů na polovinu.

Proto jsou svému El Comandante, jak mu říkají, tak vděční.

Hugo Chávez | Foto: Český rozhlas

Vít Pohanka, Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme