Německá policie prohledala byty islamistů kvůli vazbám na útok ve Vídni. Nikdo dosud nebyl obviněn

Policie v pátek ráno na několika místech v Německu provedla razie u osob, které eviduje jako islámské radikály a u kterých zjistila vazby na teroristu z Vídně. Akce se uskutečnila jen den poté, co Thomas Haldenwang, šéf Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV), tedy německé civilní rozvědky, varoval před teroristickou hrozbou v Německu.

Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá policie. Ilustrační foto.

Policie provedla razii v bytech několika radikálů. | Zdroj: Reuters

Spolkový kriminální úřad (BKA) podle médií prohledal byty několika radikálů, mimo jiné čtyř mužů z Osnabrücku, Kasselu a okresu Pinneberg u Hamburku, se kterými by útočník z Vídně zřejmě v kontaktu. O vazbách dostaly německé úřady informace podle všeho od rakouských vyšetřovatelů. Za atentátníka z Vídně, který útočil sám, je považován Kujtim Fejzulai, který se narodil v Rakousku a který má kořeny v albánské menšině v Severní Makedonii.

Němečtí vyšetřovatelé nyní zjišťují, zda se radikálové v Německu na vídeňském útoku či na přípravě podobných akcí podíleli či zda o útoku předem věděli. Prozatím ale podle prokuratury nebyl nikdo obviněn. Der Spiegel s odvoláním na své zdroje napsal, že dva radikálové z Osnabrücku v červenci Fejzulaie navštívili a několik dní strávili v jeho vídeňském bytě. O této schůzce rakouské bezpečnostní úřady věděly.

Vídeňská policie: Všichni zatčení kvůli teroristickému útoku jsou napojení na radikály

Číst článek

Další z radikálů, kterému je 22 let, pak ve Vídni nějakou dobu žil, ale nedávno se vrátil do Německa. Tento muž se podle Der Spiegelu snažil připojit k teroristickému hnutí Islámský stát (IS), na cestě do Sýrie byl ale zadržen v Bulharsku. Soud v Hamburku mu následně uložil podmínečný trest.

Fejzulai, kterého rakouská policie při útoku zastřelila, byl odsouzen v dubnu 2019 kvůli teroristickému spolčení poté, co se pokusil odcestovat do Sýrie, aby se tam připojil k IS. Už na začátku prosince byl ovšem podmíněně propuštěn a povinně se účastnil deradikalizačního programu. Organizace Neustart, která program organizovala, ho ale nikdy za napraveného nepovažovala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme