Vladimír Mečiar přinesl před dvaceti lety do politiky 'banditismus'
Před dvaceti lety začala vznikat politická strana, která změnila tvář moderního Slovenska. Z porevolučního hnutí Veřejnost proti násilí se oddělila platforma s nenápadným názvem Za demokratické Slovensko. Od ní už byl jenom krůček ke známé zkratce HZDS. Lídr hnutí Vladimír Mečiar přinesl do slovenské politiky nové prvky, nacionalismus, populismus a cit pro takzvané obyčejné lidi. Mečiarovu éru provázely i vraždy na objednávku a celkové pohrdání zákonem. Mečiar se ale přesto udržel a z vysoké politiky odešel až loni po prohraných volbách.
Když Vladimír Mečiar zpíval spolu s dalšími členy strany v kýčovitém předvolebním hitu Vivat Slovakia, bylo z jeho pohledu ještě všechno v pořádku. Psal se rok 1994, HZDS mělo podporu bezmála 40 procent voličů a Slovensko velebilo svého otce zakladatele.
„Slovensko bylo svoji mentalitou, minulostí a kulturou připravený na tento typ politika: razantního, bezohledného, drsného. Přinesl do politiky jistý typ banditismu, nerespektování zákonů,“ myslí si publicista Milan Žitný.
Stačily čtyři roky, aby Vladimír Mečiar udělal ze Slovenska zemi, kde kvetlo podsvětí, vybuchovala auta a vraždilo se na objednávku. Slovensku hrozila mezinárodní izolace, dveře před ním zavírala Evropská unie i NATO.
Právě to byl podle Milana Žitného jeden z klíčových faktorů, proč Mečiara přestali podporovat silní podnikatelé stojící v pozadí. „V Evropě je obrovské množství peněz v podobě fondů a i členství v NATO přináší určité lukrativní zakázky, na kterých mohou participovat. S Mečiarem to není možné.“
Úpadek strany
A tak přišel rok 1998. HZDS volby sice vyhrálo, ale vládu sestavila dosavadní opozice v čele s Mikulášem Dzurindou. Mečiar se v médiích stále častěji objevoval jako podrážděný člověk, který je ochotný novinářům jednu vrazit, když se ho zeptají na luxusní vilu Elektra v Trenčianských Teplicích.
Vliv HZDS postupně upadal a z Mečiara se stávala spíš úsměvná figurka. Nic na tom nezměnil ani návrat do vlády v roce 2006. Mečiara tehdy přibral do party Robert Fico, jeho učenlivý žák. HZDS se ale v loňských volbách ani nedostalo do parlamentu.
Vladimír Mečiar se stáhnul do ústraní a údajně píše paměti. To je všechno, co zbylo z obávaného velkého Vlada.