Voda v čínské řece Jang-c'-ťiang zčervenala, nikdo zatím neví proč

Číňané by teď mohli svůj nejdelší tok přejmenovat na Rudou řeku. Voda v Jang-c'-ťiang, nejdelší řece Asie, už není průzračná, ale šarlatová. Do krvava se na dolním toku zbarvila minulý týden, hlavně v okolí průmyslového města Čchung-čching.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Znečištěná řeka Jang-c'-ťiang

Znečištěná řeka Jang-c'-ťiang | Zdroj: ČTK

Čínské úřady zatím neví, proč se Jang-c-ťiang obarvila. Příčinou může být údajně eroze, přítomnost některých mikroorganismů nebo nedávné záplavy. Státní televize CCTV ale v jedné ze zpráv znečištění rázně vyloučila.

Jinak situaci vidí nezávislí ekologové, kteří už několik let upozorňují na to, že do řeky ročně vyteče až 33 miliard tun odpadních vod. Na březích toku jsou postaveny stovky velkých průmyslových podniků, které nikdo pořádně nekontroluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zbarvení čínského veletoku Jang-c'-ťiang informuje Kateřina Procházková

Znečištění také podle nich způsobují chemická hnojiva, která tamní zemědělci v touze po velké úrodě až nadužívají.

„Standardy v Číně nelze srovnávat s vyspělou Evropou, procento napojení obyvatelstva na čistírny odpadních vod je velice nízké,“ říká o situaci hydrolog a geograf z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Bohumír Jánský.

„Tyto havárie průmyslových podniků jsou tedy velmi pravděpodobné, hlavně ve spojení s mimořádnými hydrologickými situacemi jakou jsou povodně."

I když řeka živí 400 milionů lidí, rybářům její zbarvení příliš nevadí. Někteří se podle západních medií sice jejímu přebarvení podivovali a nabírali si červenou vodu do plastových lahví. Jiní ale vyjeli na svých lodích na rybolov jako každý jiný den.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vyjádření hydrologa Bohumíra Jánského k situaci na čínské řece

Situace na Jang-c'-ťiang ale není v Číně raritou. Minulý rok se podobně zbarvila i řeka Ťien, která protéká městem Luo-jang. Jak později odborníci zjistili, barva, která řeku znečistila, se do vody dostala ze dvou ilegálních barvíren. Město je poté nechalo zavřít a rozebrat.

Kateřina Procházková, Ivana Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme