‚Buď vyhraje můj kandidát, nebo byly zmanipulované volby.‘ Polarizaci u lidí cítí i krajané v Clevelandu
Úterní kongresové volby ve Spojených státech, rozdělují americkou společnost. Vztahy mezi politickými tábory jsou napjaté. Jedni ve volbách vidí šanci na obnovení pořádku a konzervativních hodnot, druzí se obávají o osud demokracie. Větší napětí ve společnosti pociťují i členové Sokola v Clevelandu ve státě Ohio. Rozdělení je ale patrné i mezi českými krajany v tomto městě.
„Když není důvěra ve volby, tak mizí celá demokracie,“ popisuje současný stav americké společnosti prezident clevelandského Sokola Paul Burik. Volby členů Sněmovny reprezentantů a části senátorů považuje za zkoušku americké demokracie.
Před parlamentními volbami je společnost ve Spojených státech značně rozdělená. Jak to cítí čeští krajané v Clevelandu v Ohiu si můžete poslechnout v reportáži.
„Máte voliče, kteří říkají: ‚Když můj kandidát nevyhraje, tak tam musí být nějaká levárna, protože musí vyhrát.‘ Tak velká je polarizace,“ dodává Burik.
Lidé, kteří stojí za exprezidentem Trumpem, jsou podle vnučky českých přistěhovalců, bývalé učitelky Carolyne Huber připraveni odmítnout výsledky voleb, pokud pro ně nebudou příznivé.
„V některých státech lidé dokonce žádají, aby mohli sledovat a kontrolovat sčítání hlasů. Jenže u toho by neměli být zástupci stran, to má být nestranné,“ vysvětluje Carolyne.
O osud nadcházejících voleb má obavy také Zdenka Nečásková, která do Spojených států emigrovala v roce 1976. Ohrožení demokracie vidí jinde než v radikálním křídle Republikánské strany. Je přesvědčená o tom, že prezidentské volby v roce 2020 byly zmanipulované v neprospěch Donalda Trumpa.
Američtí republikáni v něm vidí Trumpova nástupce. Demokrati považují DeSantise za amerického Orbána
Číst článek
„Viděla jsem film a slyšela interview. V noci strkali (volební lístky) do schránek, které jsou na ulicích jen pro volby. Ty lidi za to byli placený,“ popisuje Zdena.
Na otázku, odkud směřuje ohrožení demokracie, odpovídá: „Od demokratů. Věřím, když se tam Trump dostane, tak celá Amerika zabere a bude se snažit zmatek a od tohoto prezidenta srovnat, aby to bylo, jako když tam byl Trump čtyři roky.“
Na druhé straně politického spektra vidí ohrožení voleb a demokracie někdejší učitelka Carolyne. Členové volebních komisí podle ní byli zastrašováni.
„To se ve Spojených státech nikdy nedělo. Leda dávno, když Ku-klux-klan odrazoval černé obyvatele od hlasování a dával jim různé podmínky, aby hlasování ztížil. Ale k tomu se snad už vracet nebudeme,“ doufá vnučka českých přistěhovalců Carolyne.