Bývalý prezident to uvedl ve čtvrtek ve svém příspěvku na sociální síti Truth Social. Na všechny důležité otázky prý už odpověděl v proběhlých debatách.
Podle amerických komentátorů je pod větším tlakem Harrisová, jejíž postoje jsou pro mnohé voliče nejasné poté, co v červenci převzala pozici lídra Demokratické strany.
Harrisová se připravovala intenzivně na stranickém výcviku v Pittsburgu. Zabývala se tím, jak se má tvářit, jak má odrážet Trumpovy útoky, či jak má reagovat na případné urážlivé výroky.
„Donald Trump slibuje, že sníží daně bohatším lidem a podnikům. Kamala Harrisová se zase bude snažit zvýšit podporu chudších rodin s dětmi,“ porovnává profesor ekonomie Jan Švejnar.
„Harrisová dokáže hovořit empatičtěji, s odžitou zkušeností, kterou jednoduše její šéf Joe Biden (prezident USA) nikdy neměl,“ vysvětluje pro Český rozhlas Plus amerikanistka Kateřina Březinová.
„Málokdo se koukal na celé ty dlouhé projevy. Hodně lidí vidělo vždy jen to nejzajímavější,“ hodnotí pro iROZHLAS.cz amerikanista z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Kryštof Kozák.
„V těchto volbách má náš národ vzácnou, prchavou příležitost překonat hořkost, cynismus a rozdělující bitvy minulosti,“ uvedla Harrisová v projevu, který trval asi 40 minut.
„Ať už jste kdokoliv, Kamala Harrisová bude bojovat za vaši svobodu žít takový život, jaký chcete,“ řekl Walz. V děkovném projevu se bývalý voják a pedagog věnoval i svým kořenům.
Atmosféra na sjezdu podle agentury AP během symbolického jmenovitého hlasování připomínala večírek, při němž zazněly písně z jednotlivých amerických států.
Joe Biden na sjezdu Demokratů v Chicagu ve zhruba hodinovém projevu znovu podpořil jako demokratickou kandidátku Kamalu Harrisovou. Ta mu zase emotivně děkovala za jeho práci v politice.
Uchazeči o post amerického prezidenta operují tento víkend v Pensylvánii. Jak republikán Donald Trump, tak kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová si totiž uvědomují důležitost tohoto státu.
Trumpovi by pomohlo, kdyby přestal s chválou diktátorů v Rusku, Číně a Severní Koreji, což vyvolává otázky o jeho vztahu k demokracii. Otázka je, zda je toho v defenzivě, do níž se dostal, schopný.
Podle webu Politico donoři uvádějí, že jsou nyní ochotnější znovu kampaň demokratů podpořit. Deník Finalcal Times pak připomíná, že k Harrisové se přiklonili třeba i miliardáři George a Alex Sorosovi.
Americká viceprezidentka a kandidátka demokratů v listopadových prezidentských volbách si podle CNN vybrala svého spolukandidáta. Bude jím guvernér státu Minnesota Tim Walz.
Na dveřích místní kanceláře Demokratické strany ve městě Easton na východě Pensylvánie visí dvě cedule. Jedna hlásá „Zůstaňte v klidu a běžte volit“ a ta druhá je novinka: „Harris for President“.
Na rozdíl od Evropy, kde je běžné, že na činnost politických stran přispívá stát, je podobná podpora v USA velmi omezená. Strany proto peníze od veřejnosti nutně potřebují.
Harrisová je první ženou tmavé barvy pleti, která stane v čele prezidentské kandidátky jedné ze dvou hlavních politických stran ve Spojených státech, připomínají agentury.
Demokratická kandidátka na americkou prezidentku překonala podle průzkumu CNN v popularitě mezi mladými lidmi jak svého předchůdce Joea Bidena, tak i oponenta Donalda Trumpa.
Prvotní silné nadšení v demokratickém táboře ze změny v osobě prezidentského kandidáta ovšem časem vyprchá. Harrisové bude hrát do karet, že je sama částečně afroamerického původu.
Spor o tyto peníze je jedním ze způsobů, kterými se republikáni snaží Harrisové překazit její snahy stát se kandidátkou demokratů, píše agentura Reuters.
Jak dobře Harrisovou přijmou bělošští pracující voliči, bude záležet i na tom, kdo bude jejím viceprezidentem, říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál americký politolog Christopher Carman.
Demokratická strana plánuje uspořádat elektronické hlasování delegátů, z něhož bude jasné jméno kandidáta nejpozději do 7. srpna, tedy 12 dní před začátkem nominačního sjezdu.
„Jsem hrdý na to, že mohu podpořit viceprezidentku Kamalu Harrisovou ve volbě prezidenta Spojených států,“ uvedl guvernér Illinois. Guvernérka Michiganu napsala, že je „nažhavená“ Harrisovou podpořit.