Osobností, která se stala středem pozornosti v roce 2024, byl bezesporu americký prezident Joe Biden. Hlavně kvůli rozhodnutí v pokročilém věku znovu kandidovat a následnému odstoupení z voleb.
V Kongresu tak pokračuje chaotický vývoj, který přivádí americkou vládu na pokraj tzv. shutdownu, neboli narušení chodu federálních agentur kvůli absenci financí na jejich provoz.
Americká média se shodují, že Trump bude mít jako prezident ohromný vliv. Zda se rozhodne své domnělé nepřátelé prostřednictvím úřadů vyšetřovat, bude záviset především na jeho vůli.
Co přispělo k porážce Kamaly Harrisové? Jaký elektorát se jí nepodařilo oslovit? Co by měla Demokratická strana v budoucnosti udělat lépe? Reportérka Jana Karasová hovořila s Christopherem Halem.
Plošná dovozní cla ve výši deseti procent, která v případě vítězství v prezidentských volbách plánuje zavést Donald Trump, by znamenala zvýšení cen. Americkou domácnost by přišla až na 1700 dolarů.
Měsíce dlouhé a místy ošklivé klání o Bílý dům mezi republikánem Donaldem Trumpem a demokratkou Kamalou Harrisovou vyvrcholí v úterý 5. listopadu. Sčítání ale pravděpodobně potrvá několik dalších dní.
Oba kandidáti v závěrečné fázi kampaně stupňují vzájemné osobní útoky. Trumpovy výpady proti Harrisové jsou často urážlivé. Harrisová také přešla k osobním útokům.
Na celostátní úrovni si bývalý prezident Trump drží na kandidátku Demokratické strany Kamalu Harrisovou náskok 48 ku 46 procentům, což je v rámci chybovosti průzkumu 3,1 procentního bodu.
„U demokratů jsou klíčoví mladí, kteří často k volbám nechodí. Donaldu Trumpovi se minule podařilo přitáhnout lidi, kteří se o politiku příliš nezajímají,“ popisuje analytik.
Méně než jeden procentní bod dělí Harrisovou a Trumpa v Michiganu, Nevadě, Severní Karolíně, Pensylvánii a Wisconsinu. V Arizoně a Georgii má Trump dvoubodový náskok.
V souboji o Bílý dům letos hrají dezinformace větší roli než kdy předtím. „Dezinformace jsou společností natolik prorostlé, že se už týkají vlastně úplně všeho,“ upozorňuje amerikanista.
Podle průzkumu agentury Pew Research si jen přibližně desetina Američanů myslí, že by marihuana měla být zcela nelegální, zatímco 57 procent podporuje legalizaci pro lékařské i „rekreační“ účely.
Starosta za Demokratickou stranu podle prokurátorů roky dostával utajované dary od lidí s vazbami na tureckou vládu, stejně tak dostával i peníze na kampaň.
Starosta New Yorku Eric Adams byl v noci na čtvrtek obžalován, obsah obvinění by měl být známý během dne, patrně jde o financování volební kampaně. Rezignovat nehodlá, uvádí, že obžaloba stojí na lži.
Bývalý prezident to uvedl ve čtvrtek ve svém příspěvku na sociální síti Truth Social. Na všechny důležité otázky prý už odpověděl v proběhlých debatách.
Podle amerických komentátorů je pod větším tlakem Harrisová, jejíž postoje jsou pro mnohé voliče nejasné poté, co v červenci převzala pozici lídra Demokratické strany.
Harrisová se připravovala intenzivně na stranickém výcviku v Pittsburgu. Zabývala se tím, jak se má tvářit, jak má odrážet Trumpovy útoky, či jak má reagovat na případné urážlivé výroky.
„Donald Trump slibuje, že sníží daně bohatším lidem a podnikům. Kamala Harrisová se zase bude snažit zvýšit podporu chudších rodin s dětmi,“ porovnává profesor ekonomie Jan Švejnar.
„Harrisová dokáže hovořit empatičtěji, s odžitou zkušeností, kterou jednoduše její šéf Joe Biden (prezident USA) nikdy neměl,“ vysvětluje pro Český rozhlas Plus amerikanistka Kateřina Březinová.
„Málokdo se koukal na celé ty dlouhé projevy. Hodně lidí vidělo vždy jen to nejzajímavější,“ hodnotí pro iROZHLAS.cz amerikanista z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Kryštof Kozák.
„V těchto volbách má náš národ vzácnou, prchavou příležitost překonat hořkost, cynismus a rozdělující bitvy minulosti,“ uvedla Harrisová v projevu, který trval asi 40 minut.
„Ať už jste kdokoliv, Kamala Harrisová bude bojovat za vaši svobodu žít takový život, jaký chcete,“ řekl Walz. V děkovném projevu se bývalý voják a pedagog věnoval i svým kořenům.
Atmosféra na sjezdu podle agentury AP během symbolického jmenovitého hlasování připomínala večírek, při němž zazněly písně z jednotlivých amerických států.
Joe Biden na sjezdu Demokratů v Chicagu ve zhruba hodinovém projevu znovu podpořil jako demokratickou kandidátku Kamalu Harrisovou. Ta mu zase emotivně děkovala za jeho práci v politice.
Uchazeči o post amerického prezidenta operují tento víkend v Pensylvánii. Jak republikán Donald Trump, tak kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová si totiž uvědomují důležitost tohoto státu.
Trumpovi by pomohlo, kdyby přestal s chválou diktátorů v Rusku, Číně a Severní Koreji, což vyvolává otázky o jeho vztahu k demokracii. Otázka je, zda je toho v defenzivě, do níž se dostal, schopný.
Podle webu Politico donoři uvádějí, že jsou nyní ochotnější znovu kampaň demokratů podpořit. Deník Finalcal Times pak připomíná, že k Harrisové se přiklonili třeba i miliardáři George a Alex Sorosovi.