Výkon pětibojaře Davida Svobody záleží i na správném zapalovači

Pětibojař David Svoboda si musí před každým tréninkem zapálit. Ne že by snad nedodržoval životosprávu, ale oheň, lépe řečeno kouř ze zapalovače, je všeobecně u střelby důležitou pomůckou. Český olympionik, který se do Londýna s jistotou kvalifikoval minulý týden devátým místem na mistrovství světa v Římě, nás pozval na svůj střelecký trénink.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moderní pětibojař David Svoboda

Moderní pětibojař David Svoboda | Foto: www. pentathlon.cz

„Tady mám takový speciální zapalovač na měřidla, který čoudí hodně tmavý uhlíkový plamínek. Tím si měřidla začerňuju, aby se mi neleskla. To se dělá před každými závody,“ ukazuje názorně David Svoboda.

„Nafouknu si bombu… My z těch chudých zemí, co nemáme funkční kompresory, to holt musíme dělat ručně, ale máme to vychytanější než ostatní, protože ti pak nemají v těch bombách vzduch a půjčují si je od nás. Uf, tohle je těžší než samotná střelba,“ odfukuje námahou český pětibojař.

„A k čemu vlastně slouží ta bomba?“ ptám se, protože mi to vůbec není jasné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Za moderním pětibojařem Davidem Svobodou se na jeho střelecký trénink vypravil reportér Štěpán Pokorný

„No k tomu, aby ta střelba byla trochu podobná vzduchovce. Laserový zářič spouští výstřel toho vzduchu,“ vysvětluje mi David.

A trénink může po vcelku náročné přípravě začít. Jsme na tréninku klidové střelby, což znamená, že David Svoboda poté, co dostřílí, nikam nepoběží. Kdyby náhodou někdo nevěděl, tak v pětiboji se před časem spojily běh a střelba dohromady.

David Svoboda patří mezi pětibojaři k těm lepším střelcům. Ti musejí zvládnout pět položek nejlépe na pět pokusů a optimální čas je deset maximálně dvanáct vteřin.

„Hm, dvanáct celých sedm, to je na klidovou střelbu špatné a ještě to musím docválat pořádně doprostřed, mám o všechno vlevo,“ není spokojen David Svoboda.

„To bude tím, že fouká vítr,“ vtipkuju na adresu špatné Davidovy mušky.

„No jasně! Na ten laserový paprsek má ten vítr fakt velký vliv,“ směje se český pětibojař.

Problémy s laserovou technologií

Laserový paprsek problém s větrem nemá, ale s laserovou technologií samotnou mají problémy snad všichni pětibojaři. Od začátku roku 2011, kdy byla zavedena, píšou kvůli ní sportovci petice světové federaci. Například při jednom z nejdůležitějších závodů předolympijské sezony prostě přestaly lasery a terče fungovat.

„Na finále světového poháru, což byla olympijská kvalifikace, najednou terče a laserový zářič vypověděly službu. Tam jsem přišel o reálnou šanci bojovat o kvalifikaci, splnil jsem to až teď minulý týden,“ říká mi David Svoboda, který si na laserovou střelbu už zvykl, a teď se tedy pilně připravuje na olympijské hry.

Na začátku tréninku dvakrát terč minul a pět zásahů měl za necelých 18 vteřin. Druhý pokus už ale dopadl mnohem lépe, a střelecký trénink tak David Svoboda končí úspěšně. Kromě probírané střelby a běhu musí moderní pětibojaři zvládnout dalších pár disciplín. Konkrétně šerm, plavání a jízdu na koni.

Zátěž je to obrovská, protože třeba David Svoboda trénuje třikrát až čtyřikrát denně. Čeští sportovní fanoušci doufají, že se vynaložená dřina na letních hrách v Londýně vrátí.

Tereza Jelínková, Štěpán Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme