Interpol poprvé žádá o pomoc s identifikací dítěte, neznámý chlapec mohl být obětí obchodu s lidmi

Interpol žádá veřejnost o spolupráci. Snaží se objasnit jeden z mnoha nevyřešených případů. Mezinárodní policisti v rámci nové kampaně „Identify Me“ pátrají po totožnosti mrtvého chlapce, kterého loni našli v Bavorsku. Rozšiřují tak prosbu o pomoc v případě identifikace neznámých zavražděných žen, navíc to je ale poprvé, co se takto obracejí na veřejnost kvůli dítěti.

Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté loni ve městě Grossmehring v německém Bavorsku našli v Dunaji tělo zhruba pětiletého chlapce. Někdo ho zabalil do fólie a zatížil dlažební kostkou. Vyšetřovatelé však dosud nedokázali zjistit, kdo chlapec je, což je u dítěte neobvyklé.

Interpol pátrá po jménech 22 žen, které zavraždili ve třech státech za 43 let. Některé jsou rozčtvrcené

Číst článek

Proto je možné, že jde o dítě z jiné země. Obrátili se tak na další evropské státy, včetně Česka, což potvrdila i šéfka Ředitelství pro mezinárodní policejní spolupráci a bývalá viceprezidentka Interpolu pro Evropu Šárka Havránková.

„Interpol Německo nám zaslal základní informace k případu spolu s DNA ke srovnání se sbírkou DNA profilů, které vede náš kriminalistický ústav. Nelze vyloučit vazbu na Českou republiku,“ řekla Radiožurnálu.

Chlapec měřil něco málo přes metr a vážil zhruba 15 kilo. Měl hnědé vlasy a krevní skupinu 0.

Obchod s lidmi?

Interpol zveřejnil informace včetně trojrozměrné rekonstrukce podoby dítěte v rámci nového projektu Identify Me. Jeho šéf Juergen Stock řekl britské BBC, že může jít o oběť obchodování s lidmi, pašování lidí nebo oběť násilí. Policisté doufají, že někdo chlapce pohřešuje a že ho pozná.

Policie pátrá po nebezpečné recidivistce, která utekla z léčebny v Bohnicích. Může mít u sebe nůž

Číst článek

Projekt vznikl jako nástroj k identifikaci nevyjasněných nebo i mnoho let odložených případů 22 zavražděných žen. Jejich těla se našla v Nizozemsku, Belgii a Německu, ale některé z obětí mohly pocházet i ze zemí střední nebo východní Evropy.

Interpol ho spustil letos na jaře – na svém webu zveřejnil všemožné detaily včetně rekonstrukce tváří obětí v naději, že lidé pomůžou zjistit jejich totožnost. Policisté od této doby podle BBC dostali více než 500 tipů s možnými jmény nebo dalšími vodítky. V Česku se zatím žádná shoda nenašla.

Černé oběžníky

Šlo o přelomový postup. Do té doby totiž policisté tzv. černá upozornění vydávaná za účelem zjištění informací o neidentifikovaných tělech nebo jejich částí sdíleli jen mezi sebou interně, a ne přímo s veřejností.

Žena z Prahy napsala dopis na rozloučenou a zmizela, policie ji našla v pořádku

Číst článek

„Pokud nějaká země chce zveřejnit černý oběžník, znamená to, že je rozeslán automaticky všem 195 členským zemím Interpolu. Ty s ním poté nakládají podle svých vnitřních předpisů,“ vysvětlila Havránková.

Zapojit se může každý, stačí se podívat na web Interpolu.

Identifikaci ostatků usnadňuje také společná databáze DNA s názvem I-Familia. V současné době jde o jediný informační systém, který umožňuje celosvětově porovnávat data DNA žijících lidí s neidentifikovanými mrtvolami

Funguje výhradně ve spojení s pohřešovanými lidmi. Jejich rodiny si tam mohou nechat vložit své vzorky a ve chvíli, kdy se najde nějaké tělo, policisté mají vzorky s čím porovnávat. Podle Havránkové se takto v Česku tento týden podařilo identifikovat tělo občana ze Slovenska.

Kateřina Schmiedová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme