Vysoce postavená newyorská úřednice měla pracovat pro Peking. USA v reakci vyhostily čínského konzula

Americké úřady vypověděly čínského generálního konzula v New Yorku poté, co bývalá vysoce postavená úřednice a spolupracovnice dvou newyorských guvernérů Linda Sunová byla zadržena a obviněna z prosazování čínských zájmů. Dle zadání Pekingu a za hmotné výhody a úplatky prý blokovala přístup Tchaj-wanu k vedení New Yorku a upravovala formulace v oficiálních dokumentech ve prospěch Číny.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

New York

Kromě New Yorku provozuje Čína konzuláty ještě v San Franciscu, Chicagu a Los Angeles, ambasáda sídlí ve Washingtonu, D. C. (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

O vyhoštění konzula ve středu informovala televize CNN, úřady jej oficiálně nepotvrdily. Podle tisku zveřejnila obvinění Sunové federální prokuratura.

Sunová zastávala několik pozic, pracovala pro bývalého demokratického guvernéra Andrewa Cuomoa i pro jeho nástupkyni a současnou guvernérku Kathy Hochulovou. Sunová byla nakonec zástupkyní vedoucí její kanceláře.

Policie v úterý zadržela Sunovou i jejího manžela Chrise Hua v jejich honosném sídle na Long Islandu. Sunová je obviněná z osmi trestných činů, včetně chybějící registrace podle zákona o zahraničních agentech a spiknutí za účelem praní špinavých peněz. Hu čelí třem obviněním včetně spiknutí a podvodů. Před soudem v Brooklynu oba manželé vinu odmítli.

Na Tchaj-wanu odsoudili 8 vojáků za špionáž pro Čínu. Dostali tresty vězení od 18 měsíců do 13 let

Číst článek

Soudkyně povolila propuštění na kauci 1,5 milionu dolarů (34 milionů korun) pro Sunovou a 500 000 dolarů (jedenáct milionů korun) pro Huna. Oba mají stanout před soudem 25. září, píše The Guardian.

„Byla jsem informována, že generální konzul již není při newyorské misi,“ řekla podle CNN v úterý guvernérka Hochulová, která prý usilovala o konzulovo vyhoštění v souvislosti s případem Sunové. Sama Hochulová nečelí kvůli aktivitám své někdejší spolupracovnice žádnému obvinění.

Sunová podle prokuratury bránila představitelům Tchaj-wanu, který Čína považuje za svou odbojnou provincii a nedílnou součást, v setkávání s představiteli New Yorku. Pozměňovala také oficiální dokumenty amerického státu, aby byly v souladu s touto čínskou tezí. Zprostředkovávala rovněž cesty vysoce postavených newyorských politiků do Číny.

Výměnou za své služby spolu s manželem dostávali lístky na představení čínských baletních souborů nebo orchestrů a hlavně měla Huova firma se sídlem v Číně podporu tamních úřadů.

Díky čínským penězům si pár také pořídil nemovitost na Havaji nebo automobil Ferrari. Podle prokuratury k benefitům patřila i solená pekingská kachna připravená význačným čínským šéfkuchařem, která byla doručena do domu rodičů Sunové.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme