Obavy z možné sabotáže elektrických a telekomunikačních kabelů a produktovodů zesílily po řadě podobných incidentů v Baltském moři po ruském vpádu na Ukrajinu v roce 2022.
Senát tento týden rozhodne o novém trestném činu v oblasti špionáže. Nově by mělo být vedle utajovaných informací trestné i vynášení těch neveřejných, které mohou ohrozit bezpečnost Česka.
„Pokud jste připraveni pomoci, instruujeme vás, co máte dělat. Potřebujeme oči a uši na Ukrajině,“ píše se na kanálu telegramu, který je určený pro podporu účastníků „speciální vojenské operace“.
Muž podle obžaloby zůstal po odchodu ze sovětské armády žít v Lotyšsku. Jezdil do Kaliningradu, kde předával tam informace zástupci ruské tajné služby.
Bratr krále Karla III. princ Andrew je už tak v nemilosti královské rodiny kvůli vazbám na zesnulého amerického finančníka Jeffreyho Epsteina podezřelého ze sexuálních zločinů.
Podle analytiků zpravodajských informací Navy Lookout loď může nasazovat hlubinné ponorky a několikrát byla spatřena v blízkosti podmořské infrastruktury.
Reformu trestního práva, která podporuje především peněžité tresty, ve středu schválila vláda. Slibuje si, že díky návrhu uleví přetíženým věznicím či zefektivní trestní řízení.
Běluha poutala pozornost médií od chvíle, kdy se před pěti lety objevil u norského pobřeží a měl na sobě postroj s něčím, co vypadalo jako držák pro malou kameru označený nápisem „majetek Petrohradu“.
Podle Denníku N začíná Slovenská informačná služba využívat komerční spyware Pegasus. Redakce serveru iROZHLAS.cz zjišťovala, zda tímto nebo podobným nástrojem disponují i české bezpečnostní složky.
Špionáže a sabotáží přibylo jak kvantitativně, tak i kvalitativně, řekl šéf Spolkového úřadu pro ochranu ústavy. Rusko podle něj stojí i za červencovým požárem balíku v logistickém centru DHL.
O totožnosti proradného politika Irové spekulují už několik dní. Server Irish Independent popisuje, jak se někteří senátoři tuto středu ve svých projevech dušovali, že oni ruskými agenty nejsou.
Profil odhalili novináři, kteří se vydávali za Estonce. Ukázali komunikaci představitelům pěti tajných služeb a čtyři z nich potvrdili, že se tak Rusko snaží rekrutovat lidi na záškodnické akce.
O tom, jaké konkrétní informace mohl Rubcov získat, polské úřady mlčí. Podle deníku Rzeczpospolita ale mohl minimálně zjistit, jak jej odhalily, což by mohlo posloužit jako poučení dalším agentům.
Spolupracovnice dvou newyorských guvernérů Linda Sunová byla obviněna z prosazování čínských zájmů. Spolu s manželem měli za odměnu dostávat finance i benefity, například lístky na balet.
Tělo zvířete bylo nalezeno minulý týden u norských břehů. Při pitvě, kterou provedl Norský veterinární institut, měla být podle nevládních organizací odhalena zranění způsobená kulkami.
„Hvaldimir nebyl jen běluhou severní, byl majákem naděje, symbolem spojení a připomínkou hlubokého pouta mezi lidmi a přírodou,“ uvedla na sociální síti nevládní organizace Marine Mind.
Změnu by měla přinést novela trestního zákoníku z pera ministerstva spravedlnosti. Po rozšíření trestů v oblasti špionáže dlouhodobě volá uzemská kontrarozvědka.
Vysoký, holohlavý muž s plnovousem. Pavel Rubcov. Nebo spíš Pablo Gonzáles? Špicl hlavního zpravodajského ředitelství ruského generálního štábu působil i v Česku.
Podle serveru BBC News vojenští důstojníci ve výslužbě nabízeli aktivně sloužícím vojákům až 700 000 tchajwanských dolarů, tedy zhruba 493 000 korun, aby se připojili ke špionážní síti.
I přes značné kvality ruských agentů je možné, že v případě informací o situaci na Ukrajině před invazí došlo k podobnému pochybení jako v případě izraelské reakce na činnost Hamásu.
Pavel Rubcov alias Pablo González, jeden z 26 aktérů velké výměny vězňů mezi Ruskem a Západem, jezdil v letech 2018 a 2019 do Prahy přednášet na Letní školu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.
Rusko-španělský novinář Pablo González byl ve vazbě až do propuštění v rámci výměny vězňů mezi Moskvou a několika západními zeměmi 1. srpna, její součástí bylo 26 lidí.
„Maďarsko se musí zaručit, že dostatečně prověří lidi, které sem pustí, aby neexistovalo riziko, že jsou to ruští agenti,“ říká europoslankyně Danuše Nerudová (STAN).
Lidé ze štábu Občanské koalice byli v roce 2019 vystaveni neoprávněnému a nezákonnému sledování pomocí systému Pegasus a nemohli se proti tomu účinně bránit.
Severokorejští hackeři napadali počítačové systémy řady technologických firem či zbrojovek. Za odhalením stojí tajné služby z Velké Británie, Spojených států a Jižní Koreje.