Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Z případného amerického radaru by získávalo přímo informace i Česko

Prezident Václav Klaus a další členové české delegace se při jednáních s představiteli amerického ministerstva obrany přesvědčili, že je americká protiraketová obrana určena také k obraně Česka a jeho sousedů. Zástupci českého ministerstva obrany to potvrdili na závěr série jednání ve Washingtonu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

radar protiraketového systému

radar protiraketového systému | Foto: MDA USA

Odborníci z české armády se v Pentagonu a úřadu protiraketové obrany podrobně seznamovali se všemi taktickými a technickými daty amerického systému.

"Já si myslím, že určitě budeme vědět, co na té základně je, budeme mít přístupy k plánům. A musím zdůraznit, že otevřenost z americké strany je značná. Dokonce jsem diskutovali i o tom, jakým způsobem budou sděleny informace z radaru a vůbec ze systému protiraketové obrany a byli jsme ujištěni, že budeme mít přímé napojení a je na nás, kde si zvolíme jeho umístění. Samozřejmě předpokládá se operační velitelství armády a náčelník generálního štábu. Takže tam nebudou žádné tajnosti z toho, co ten systém bude absorbovat," řekl Českému rozhlasu náměstek české ministryně obrany Martin Barták.

Pokud u nás bude radar umístěn, budeme tak sdílet informace z protiraketového systému. Data by přijímalo operační velitelství české armády a náčelník našeho generálního štábu.

Washington jedná o protiraketové obraně i s Moskvou

O záměru vybudovat v České republice část své protiraketové základny jednají USA i s Ruskem. Českého prezidenta Václava Klause o tom ve Washingtonu ujistil viceprezident Cheney. Ministr obrany Robert Gates údajně telefonicky jednal s ruským vicepremiérem Sergejem Ivanovem a nabídl Moskvě účast v projektu. Právě Rusko plán na stavbu protiraketových základen ve střední Evropě ostře kritizuje a už pohrozilo protiopatřeními. Podle Klause k tomu Moskva nemá důvod. "Byli jsme ujištěni ministrem obrany, že i on sám vede osobní dialog s ruskou stranou a jednoznačně jí vysvětluje, že to není namířeno proti Rusku, a já věřím, že tak je to chápáno i na druhé straně."

V. Klaus v USA | Foto: ČTK/AP

K debatě o protiraketové obraně v Severoatlantické alianci Klaus řekl, že je to tématem pro jednání uvnitř NATO mezi všemi členskými zeměmi. Američané by také podle něj nenamítali nic proti tomu, kdyby jejich systém protiraketové obrany byl projektem NATO.

Náměstek ministra obrany Martin Barták také potvrdil Českému rozhlasu, že v případě stavby základny budeme požadovat posílení české protiraketové obrany: "Předpokládáme, že by to mělo být něco, co u nás v současné době nemáme, třeba raketa země vzduch, která by chránila tuto základnu. Například typ Amramm, který už je do naší armády zaveden u nadzvukového letectva." Podle českých armádních představitelů by obranu základny tedy mohla zajistit dodávka několika desítek amerických raket země vzduch, třeba na mobilních podvozcích.

Případné umístění radaru na českém území rozděluje českou politickou scénu. Vládní ODS výstavbu podporuje, opoziční ČSSD by dala souhlas jen v případě dohody s NATO. Podle Strany zelených by se o záměru mělo jednat vedle NATO i s Evropskou unií. Proti plánu je KSČM, která žádá vypsat referendum. Vznikly už také občanské iniciativy, které jsou buď proti, anebo pro radar.

Více se o jednání o radarové základně ve Spojených státech, ale také o případném zrušení vízové povinnosti dočtete ZDE.

Milan Kopp, Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme