Prezident Klaus jednal v USA o radaru a o vízech pro Čechy
O plánu na umístění amerického systému protiraketové obrany ve střední Evropě, ale také o problému amerických víz pro české občany jednal ve Washingtonu prezident republiky Václav Klaus. Setkal se tam s viceprezidentem Richardem Cheneym a ministrem obrany Robertem Gatesem.
Prezident Václav Klaus řekl po jednání s ministrem obrany Gatesem a viceprezidentem Cheneym, že se američtí představitelé nijak nevyhýbají veřejné diskusi o umístění amerického radaru v České republice. Respektují totiž, že taková debata je férová v každé demokratické společnosti. Prezident Klaus také vyzval americké představitele, aby Spojené státy k této debatě přispěly.
O záměru vybudovat v České republice část své protiraketové základny jednají USA i s Ruskem. Václava Klause o tom ve Washingtonu ujistil viceprezident Cheney. Ministr obrany Robert Gates údajně telefonicky jednal s ruským vicepremiérem Sergejem Ivanovem a nabídl Moskvě účast v projektu. Právě Rusko plán na stavbu protiraketových základen ve střední Evropě ostře kritizuje a už pohrozilo protiopatřeními.
Podle českého prezidenta k tomu Moskva nemá důvod. "Byli jsme ujištěni ministrem obrany, že i on sám vede osobní dialog s ruskou stranou a jednoznačně jí vysvětluje, že to není namířeno proti Rusku, a já věřím, že tak je to chápáno i na druhé straně."
K debatě o protiraketové obraně v Severoatlantické alianci Klaus řekl, že je to tématem pro jednání uvnitř NATO mezi všemi členskými zeměmi. Američané by také podle něj nenamítali nic proti tomu, kdyby jejich systém protiraketové obrany byl projektem NATO.
Václav Klaus po jednaní s viceprezidentem a šéfem Pentagonu dále uvedl, že administrativa prezidenta Bushe už udělala pozitivní krok k odstranění vízové povinnosti pro české občany při cestách do Spojených států. Prezident Bush osobně podporuje odstranění vízové povinnosti pro nás a další evropské, ale i některé jiné země.
O příslušném zákonu ale musí rozhodnout Kongres. Český prezident proto už osobně jednal také s předsedkyní Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou i s šéfem demokratické většiny v Senátu Harrym Reidem. Česká delegace, ve které jsou i místopředsedové Sněmovny a Senátu Jan Kasal a Jiří Liška, také v pozitivním slova smyslu lobuje mezi americkými zákonodárci. A je to důležité právě teď, protože se dnes a možná i zítra v americkém Senátu o zákonech s bezvízovým stykem hlasuje.