Začala výstavba obří továrny na čipy v Drážďanech. V Sasku vytvoří 6000 pracovních míst

V Drážďanech začíná v úterý stavba obří továrny na čipy. Ve městě je už několik takových závodů, za tímto ale stojí jednička v oboru, tchajwanská společnost TSMC, která vyrábí čipy například pro společnosti Apple a Nvidia. Do Saska by měl projekt přinést asi šest tisíc pracovních míst, z podniku by teoreticky mohly těžit i české firmy.

Od stálého zpravodaje Drážďany Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr-prezident spolkové země Sasko Michael Kretschmer, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, C. C. Wei, předseda představenstva a generální ředitel společnosti TSMC, a německý kancléř Olaf Scholz se účastní slavnostního zahájení výstavby prvního evropského závodu tchajwanského výrobce čipů TSMC ve východoněmeckých Drážďanech, 20. srpna 2024

Ministr-prezident spolkové země Sasko Michael Kretschmer, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, C. C. Wei, předseda představenstva a generální ředitel společnosti TSMC, a německý kancléř Olaf Scholz se účastní slavnostního zahájení výstavby prvního evropského závodu tchajwanského výrobce čipů TSMC ve východoněmeckých Drážďanech, 20. srpna 2024 | Foto: Axel Schmidt | Zdroj: Reuters

Evropa je doteď závislá hlavně na dodávkách čipů z Asie a snaží se to změnit. V Drážďanech se na nich pracovalo už za časů NDR a město o tuto tradici dál pečuje. TSMC se pro něj ale mohla rozhodnout i kvůli subvencím ať už od Německa, anebo taky teoreticky od Evropské unie, která by to mohla oznámit v následujících dnech.

Americký výrobce čipů se rozhodl rozšířit závod v Rožnově. Investice vyjde na 46 miliard korun

Číst článek

Berlín i Brusel totiž chtějí omezit závislost na cizích výrobcích a drážďanské továrny mají dodávat právě hlavně pro evropský trh. Do Saska to přinese asi šest tisíc dobře placených pozic a je to příležitost i pro firmy v okolí.

Ostatně hranice Ústeckého a Libereckého kraje jsou jen pár desítek kilometrů daleko a za tamní dodavatele se v Německu dlouhodobě přimlouvají i nejvyšší čeští politici.

Nemusí jít přitom jen nutně o společnosti, co mají expertizu přímo na čipy. Můžou z toho těžit i poskytovatelé služeb, kteří by továrnám poskytovali zázemí. Už teď jsou v Drážďanech závody na čipy od firem jako GlobalFoundries, Bosch nebo Infineon.

Jednička na trhu

TSMC je ale jednička na trhu, vyrábí čipy na zakázku i pro firmy, jako je třeba Apple nebo Nvidia, protože žádné vlastní továrny nemají a pouze čipy navrhují.

Výrobci čipů jsou usídlení hlavně kolem Drážďan. Německé město Magdeburg chce ale saské metropoli konkurovat. Už léta doufá v investice od amerického Intelu, který si navíc od německého státu vymohl o poměrně vysoké subvence.

Berlín de facto proplatí skoro třetinu celé stavby, ale Intel je teď ve finančních problémech, šetří. Vedení firmy sice ujišťuje, že výstavba továrny v Evropě zůstává prioritou, ale projekt vázne. Jeho přípravy přitom trvají léta.

Východ Německa bude evropským centrem výroby čipů. Berlín se dohodl s dalším investorem

Číst článek

Zatímco stavba závodu TSMC v Drážďanech začala pouhý rok od prvního podpisu nějaké předběžné smlouvy. Takže zatímco Magdeburg teprve čeká na to, jestli se někdy začne stavět, v Drážďanech vzniká už několikátý obří závod.

V podstatě platí, že odtamtud pochází každý třetí počítačový čip, který vznikl v Evropě. Podle tamního oborového svazu Silicon Saxony tam dokonce desetiletí vznikne asi 27 tisíc nových pozic, na které ale budou potřeba odborníci a firmy z celého světa, protože mezi usedlíky není dostatek kvalifikovaných sil.

Sasko je přitom „baštou protisystémových stran“. Region čekají na konci příštího týdne volby, ve kterých mají zavedená hnutí jen malou šanci na úspěch, jak se zatím ukazuje.

Reakce investorů

Například výrobce čipů Infineon se jasně distancuje od xenofobie. Připouští, že vzestup AfD v Sasku je problém třeba i při náboru zahraničních pracovníků, kterým se do regionu s takovými náladami nechce.

Čipy z Beskyd vydělají Česku miliardy ročně. Vláda bude firmě kompenzovat drahé energie

Číst článek

Před volením Alternativy pro Německo varují i různé hospodářské svazy a iniciativy, kterým kromě ideologie vadí i stranický program, který jde proti současné orientaci na vývoz. Několik desítek rodinných firem teď kvůli blížícím se volbám zahájilo společnou iniciativu, ve které proti této straně vystupují.

Mezi těmi podniky jsou třeba výrobce elektroniky Miele, drogerie Rossmann anebo potravinářský koncern Oetker. Východní Německo se ale v řadě věcí vymyká, čelí třeba výraznému stárnutí populace, protože mnoho ročníků se po revoluci odstěhovalo na západ a na území bývalé NDR je tak stále větší problém najít lidi v produktivním věku.

Voliči AfD jsou zároveň proti přistěhovalcům. Případné takové lidi odrazují už jen politické nálady, přičemž volby v Sasku jsou příští neděli a podle agentury Forsa v nich většina demokratických stran výrazně propadne.

Na více než 10 procent mohou pomýšlet jen tři uskupení: konzervativní CDU, za kterou je jen těsně AfD, a potom ještě strana kolem krajně levicové političky, byť i s krajně pravicovými názory Sáry Wagenknechtové.

Václav Jabůrek, jar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme