Lidé, kteří si nechávají od čínských úřadů platit cesty do Číny, jsou oportunisté, říká novinářka. Moci neřešit politiku je podle ní zhýčkaností doby, ve které jiní pracují na tom, aby bylo bezpečno.
Intel se snaží oživit své podnikání a zaměřuje se na smluvní výrobu čipů a procesory pro umělou inteligenci. Akcie firmy však v posledních měsících klesly.
Ve městě je už několik takových závodů, za tímto ale stojí jednička v oboru, tchajwanská společnost TSMC, která vyrábí čipy například pro společnosti Apple a NVIDIA.
Komunikace s veřejností asi vládě Petra Fialy opravdu moc nejde. Premiér jen v klidu oznámil, že jde o velký úspěch pro Česko, který „přinese dobře placená pracovní místa a pomůže rozvoji regionu“.
„Už teď si onsemi chce začít vychovávat lidi, které bude za pár let potřebovat. Management je v tomto velmi optimistický,“ přibližuje ekonomická analytička Českého rozhlasu Jana Klímová.
Americký výrobce polovodičů onsemi rozšíří výrobu ve svém závodě v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. S vládou teď bude jednat o investičních pobídkách.
„Nvidia vyrostla na grafických čipech, které patří k těm nejvýkonnějším a jsou založené nikoli na seriálním řešení matematických úloh, ale na inspiraci neuronovými sítěmi,“ popisuje bankéř Jonáš.
V souvislosti se stavbou fabriky v Drážďanech byla před pár týdny v Německu i delegace českých senátorů zjistit, jestli by z drážďanských závodů nemohly těžit také firmy z Ústecka.
Obchodníci produkty z germania a gallia nesmí vyvážet, dokud neobdrží speciální licenci. Zpřísnění režimu pro vývoz považuje agentura Reuters za další etapu obchodní války mezi Čínou a USA.
Podle majitele firmy Wikov je nejakutnějším problémem české ekonomiky nedostatek kvalifikované pracovní síly. Přestáváme kvůli tomu být atraktivní pro zahraniční investory.
„Naše hospodářství není flexibilní a odolné vůči negativním vnějším i vnitřním vlivům. Nedokáže se dostatečně zaměřit na oblasti, které by mu přinesly odpovídající přidanou hodnotu,” uvedl ministr.
Kancléř Olaf Scholz nyní oznámil, že spolková země dá do podpory čipového byznysu z mimorozpočtového rozvojového a klimatického fondu astronomických 20 miliard eur (480 miliard korun).
Tento krok následuje po měsících diskusí mezi Nizozemskem, USA a Japonskem, jejichž spojenectví by téměř úplně Číně zamezilo v nákupu vybavení potřebného k výrobě špičkových čipů.
„Dřív, když vlády nevypouštěly tolik peněz, ekonomika rostla, občas to přehnala a pak klesla do rovnováhy. To je normální, neděsme se toho,“ říká bývalá zástupkyně Česka u Světové banky Jana Matesová.
Houba je ceněná například v čínské lidové medicíně. Díky svým izolačním vlastnostem chrání tlející dřevo, které jí živí, před jinými houbami nebo bakteriemi.
Ministři unijních zemí se shodli na společném přístupu k návrhu, jejímž cílem je přivést do tohoto odvětví v Evropské unii v příštích letech až 43 miliard eur veřejných a soukromých investic.
Rozhovor s poradcem bývalého amerického prezidenta Trumpa a expertem na Čínu Matthewem Turpinem o krizi na Ukrajině, obchodování s čipy i budoucím vývoji americko-čínských vztahů.
Americká společnost Micron plánuje masivní investice do výroby čipů v USA. Poprvé v dějinách tak bude čipy vyrábět na domácí půdě. V současnosti, ale bojuje s přebytkem na trhu a snižuje výrobu.
Zhruba 45 procent až 54 procent světového neonu, který je důležitý pro lasery používané k výrobě čipů, pochází od dvou ukrajinských společnostní, Ingas a Cryoin.
Podle agentury Reuters jde o rekordní akvizici v čipovém průmyslu. Advanced Micro Devices věří, že akvizice zlepší pozici firmy v klíčových oblastech jako datová centra nebo automobilový průmysl.
V českém tisku se v úterý dočtete, že české předsednictví v Radě Evropské unie může být zajímavá příležitost pro firmy. Vláda už teď vypisuje jednu veřejnou zakázku za druhou, píše deník E15.
Automobilka očekává, že se situace v dodávkách polovodičů bude postupně uvolňovat ve druhém pololetí letošního roku. V předloňském roce firma dodala přes milion vozů.
Přísné koronavirové restrikce v čínském městě Si-an by mohly podle firem narušit jejich výrobní aktivity v této oblasti. Varování přichází v době rozsáhlých výpadků v globálním dodavatelském řetězci.
V tisku se ve čtvrtek dočtete, že světelné znečištění se v Česku zhoršuje. Umělé osvětlení najdeme už téměř na celém území republiky. Vyplývá to ze zprávy ministerstva životního prostředí.
Na zimních olympijských hrách v Pekingu budou přísnější opatření proti covidu-19, píše Deník N. A jediný výrobce čipů v Česku chce navýšit výrobu, píší Hospodářské noviny. Více ve výběru z médií.
Výjimku při odstávce tvořila jedna linka v Kvasinách. Firma se během ní soustředila na dokončení zhruba 10 000 rozdělaných vozů. Dlouhodobě se počet nedodělaných vozů pohyboval mezi 30 000 a 50 000.