Tři chlapci zachránění z jeskyně nemají thajské občanství. Vláda oznámila, že jim ho udělí

Tři chlapci a jejich trenér, kteří byli spolu s dalšími devíti mladými fotbalisty před pár dny zachráněni z polozatopené jeskyně na severu země, nemají thajské občanství. Podle prohlášení místní vlády by jej však měli získat v nejbližší době. Chlapci jsou od své záchrany hospitalizovaní v nemocnici, jejich stav se podle lékařů lepší a mohli by být propuštěni již příští týden.

Thajsko Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Celou skupinu začátkem týdne zachránil mezinárodní tým potápěčů po sedmnáctidenním nedobrovolném pobytu v polozatopené jeskyni na severu Thajska.

Chlapci podle lékařů několikadenní pobyt v nemocnici a dlouhou sérii vyšetření zvládají dobře. Čas si krátí vším, čím to jen jde. Teď konkrétně natočili video, ve kterém děkují všem, kdo po nich pátrali. Hodně prý také mluví o pikantním thajském jídle, které si prý dají hned poté, co opustí nemocnici.

20:18

Prostory byly úzké jen 60 centimetrů, popisuji čeští hasiči záchranu chlapců z jeskyně v Thajsku

Číst článek

Pravidelně absolvují sezení s psychologem, který varuje je i jejich rodiče a radí jim, aby se v prvních několika týdnech vyhnuli pozornosti médií. Dá se totiž čekat mimořádný mediální zájem, který na ně čeká. Doporučuje jim dobře zvážit nabídky na rozhovory nebo účinkování v televizních pořadech.

Thajské občanství

Thajská vláda také oznámila, že třem zachráněným chlapcům brzy udělí thajské občanství. Neznamená to, že chlapci jsou cizinci, jen situace je trochu složitější. Když se v současnosti v Asii mluví o lidech bez občanství, tak se nejčastěji zmiňují Rohingové ze sousední Barmy.

Thajsko má ale například v současné době na svém území kolem půl milionu lidí, kteří nemají žádné občanství. Většinou jde o příslušníky národnostních menšin, kteří žijí na severu země při hranici s Barmou a Laosem, což je i případ tří hochů i jejich pětadvacetiletého trenéra.

Thajci velebí elitní vojenské potápěče. Pomohli zachránit malé fotbalisty, jeskyni opustili jako poslední

Číst článek

Jedním z chlapců bez thajského občanství je čtrnáctiletý Adul, který hrál při záchranné akci zásadní roli. Umí totiž pět jazyků - thajštinu, čínštinu, barmštinu, jazyk Wa a angličtinu -, díky čemuž byl schopen komunikovat s britskými potápěči, kteří chlapce objevili.

Potomek etnického kmene Wa již v šesti letech uprchl z Barmy, odkud ho do Thajska poslali rodiče. Zatímco jeho domovina je známá partyzánskými boji, pěstováním opia a obchodováním s pervitinem, v Thajsku má lepší životní možnosti, píše deník The New York Times.

V Thajsku, stejně jako všude jinde, mají lidé bez občanství mnohem méně práv a velmi omezené zdroje příjmů.

Thajská vláda však slibuje, že nejpozději do šesti měsíců všem čtyřem občanství udělí.

David Jakš, jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme