Záchranáři ve Fukušimě budou stěhovat jaderné palivo z poničených reaktorů
Technici v japonské jaderné elektrárně Fukušima, kterou předloni poničila vlna tsunami, se připravují na přesun palivových tyčí z rozbitého bloku. Úkol je technicky velmi náročný, palivo se nesmí dostat na vzduch, aby se nepřehřálo a nezačalo se tavit.
Palivové tyče – čtyřmetrové tyče naplněné jaderným palivem – ze čtvrtého reaktoru jaderné elektrárny Fukušima mají být přestěhovány na bezpečnější místo. Podle techniků jde o náročný úkol, který se však musí provést.
„Co se chce, je přeložit ty články do kontejnerů, které umožní jejich další chlazení a umožní také odstínění zbytkového záření, a odstranit je z těch budov těžce poškozených přílivovou vlnou a zemětřesením,“ přiblížila ve vysílání Radiožurnálu předsedkyně českého Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.
O chystaném stěhování jaderného paliva ve Fukušimě mluvila na Radiožurnálu předsedkyně českého Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová
Uvedla, že články, s nimiž se bude manipulovat, jsou nyní v takzvaném bazénu skladování vyhořelého paliva.
„Ten čtvrtý blok je zajímavý tím, že budova utrpěla úplně nejvíce, ale reaktor sám o sobě neutrpěl vůbec, protože všechny články byly kvůli odstávce právě v tom bazénu skladování a od té doby tam jsou. Ony nejsou nijak zvlášť poškozeny, aspoň podle záběrů z robotických kamer, ale manipulace s nimi, i kvůli tomu, že do toho bazénu skladování napadaly trosky při tom, když v budově vybuchl vodík, bude skutečně hodně náročná,“ poznamenala Drábová.
Přesun začne v nejbližších dnech, v první fázi bude na bezpečnější místo přestěhováno asi tisíc palivových tyčí ze čtvrtého bloku. Pomáhat technikům bude i nový jeřáb, který byl v budově instalován nedávno.
Elektrárnu Fukušima poškodilo v březnu roku 2011 zemětřesení a vlna tsunami. Podle společnosti TEPCO je tato operace jednou z mnoha, které mají vést ke konečné stabilizaci poničeného zařízení. Ta potrvá zřejmě nekolik desetiletí.
V poslední době se v elektrárně objevovaly zejména problémy s radioaktivní vodou. Třeba minulý měsíc dělníkům, kteří opravovali odsolovací zařízení a potrubí, vyteklo omylem neznámé množství radioaktivní vody. Asi 300 tun kontaminované vody uniklo i v srpnu z neutěsněných nádrží.
Podle kritiků z řad ekologů společnost TEPCO nepřistupuje k problémům dostatečně aktivně a situaci nemá pod kontrolou.
Běžně se s tyčemi manipuluje při výměně paliva
Manipulace s palivovými tyčemi sama o sobě není tak vzácná. I v České republice k ní dochází. Podle Drábové v průměru jednou za rok na každém ze šesti provozovaných bloků, které v Česku jsou, když probíhá výměna paliva v reaktoru.
„To se právě to vyhořelé palivo přesune do toho bazénu skladování, kde si pobude tak pět až deset let, aby se takzvaně ochladilo, a poté se překládá do kontejnerů, které jsou dlouhodobě skladovány ve skladech vyhořelého jaderného paliva v areálu té které elektrárny – Dukovan nebo Temelína,“ dodává Drábová.