Zahraniční média komentují návrat bulharských zdravotníků z Lybie
Bulharští zdravotníci jsou z Libye zpátky doma. To je hlavní téma všech zahraničních deníků.
Většina bulharských novinářů kritizuje, že tamní vláda hrála při jednávání druhé housle a hlavní slovo přenechala Francii.
Třeba list Dnewnik píše: "Kdo ví, jak by zdravotní sestry dopadly bez Evropské unie. Doufejme, že po dramatu v Libyi Bulhaři pochopí, že být v Evropě neznamená jen volné cestování. Třeba si uvědomí, že Unie nenechává své obyvatele v nouzi na holičkách," konstatuje deník.
Šťasný konec příběhu bulharských sester je hlavním tématem tisku na celém Balkáně. Hlavně na zpravodajských internetových stránkách se rozpoutala živá diskuse. Někteří přispěvatelé webu srbské televize B 92 dokonce pochybují o nevině osvobozených zdravotníků.
Jak je možné jen díky nehygienickým podmínkám nakazit 400 dětí najednou, ptá se jeden diskutující. Dostává odpověď, že většina dětí nemá jen AIDS, ale i žloutenku a že se v tamějších nemocnicích používá pět jehel na 50 injekcí.
Ze žloutenky se podle jiného přispěvatele, který se v Libyi vyzná, už dávno stala národní epidemie. Většina z těch, kteří se do debaty pod článkem na webu srbské televize B 92 zapojili, zdravotníkům gratuluje k návratu a uvádějí, že na tuto dobrou zprávu dlouho čekali.
Mnozí ale píší: penězi se tedy skutečně dá koupit absolutně všechno. Všechno to byl stejně jen obchod a hlavní úlohu v něm hrál zkušený herec Kaddáfí. Chtěl dostat nazpět atentátníky na letadlo v Lockerbie a chtěl peníze. Obojí dostal. Poslední o co šlo, byly nakažené děti.
Mnozí čtenáři poukazují na to, jak důležité je, být ve spolku silných. Bez Evropské unie by se Bulharsko o vydání zdravotníků mohlo snažit ještě dalších deset let, myslí si čtenáři webu televize B 92.
Francouzští novináři spekulují o tom, co Libye za propuštění zdravotníků dostala. Třeba deník Le Monde dodává: "Francouzský prezident Sarkozy tvrdí, že Evropská unie nic nezaplatila. Jenže vůdce Libye Kaddáfí v televizi Al-Džazíra potvrdil, že peníze na odškodnění rodin nakažených dětí pocházejí od několika evropských států," upozorňuje Le Monde.
Právě televizní stanice Al-Džazíra tvrdí, že část peněz Libyi zaplatila také Česká republika a Slovensko.
Francouzští novináři ale komentují také poslední události kolem Tour de France. V pelotonu totiž bude chybět Kazach Alexander Vinokurov, který měl pozitivní dopingový nález. Podle francouzských deníků tato zpráva ještě víc poškodila už tak pošramocenou pověst Tour de France. Ve středu ráno v nich listoval zpravodaj Českého rozhlasu v Paříži Jan Šmíd:
Na závěr ještě jedna událost z Asie. Severní Korea se stala další zemí, která zakázala kouření. Komentátoři si všímají hlavně toho, že zákaz kouření platí jenom v blízkosti vůdce Kim Čong-Ila.
Třeba deník Korea Herald dodává: "Doktoři Kim Čong-Ilovi doporučili, aby po operaci srdce přestal kouřit a pít alkohol. Stejný zákaz platí pro všechny lidi v jeho okolí. Když si chce některý ze spolupracovníků zapálit, musí odejít z paláce," uzavírá Korea Herald.