Zahraniční noviny komentují proces se Saddámem
Soudní proces s bývalým iráckým prezidentem Saddámem Husajnem a sedmi dalšími někdejšími prominenty režimu se pomalu blíží ke konci. Státní prokurátor včera navrhl Saddámovi a dalším dvěma obžalovaným trest smrti.
Britský deník Times připomíná, že žalobce požaduje nejvyšší trest, protože obžalovaní se podle něj provinili zločiny proti lidskosti, šířili korupci a neměli slitovaní ani s dětmi, ženami a starými lidmi.
Saddám Husajn v černém obleku poklidně vyslechl řeč žalobce, občas si psal poznámky a nakonec podle deníku kousavě zašeptal: "Bravo!"
Timesy dodávají, že soud byl včera po svém pětatřicátém zasedání odročen na 10. červenec, kdy obhajoba přednese svou závěrečnou řeč, která by podle předpokladů měla trvat asi dva týdny. Poté by panel, který tvoří celkem pět soudců, měl mít asi šedesát dní na rozhodování. Rozsudek by měl padnout zhruba v polovině září.
Podle britského deníku někteří odborníci z oblasti práva přirovnávají probíhající soudní řízení k poválečným norimberským procesům. Jak deník připomíná, tehdy byl soudní proces také spíše než na osobních svědectvích z převážné většiny založen na ověřených dokumentech.
Tématu se věnují i americké noviny. Deník New York Times podotýká, že lakonická poznámka Saddáma Husajna v soudní síni plně odráží jeho celkový postoj v průběhu osmiměsíčního procesu. Saddám Husajn se po celou dobu nechával slyšet, že výsledek je stejně předem stanoven, a to jak americkými, tak iráckými představiteli, píše New York Times.
Devětašedesátiletý bývalý irácký vůdce během procesu několikrát řekl, že trest smrti očekává. Smrti se prý Saddám Husajn nebojí - a navíc, už tolikrát se mu podařilo smrti uniknout, že je docela možné, že se mu to podaří ještě jednou, uzavírá americký list.
V neděli byla do čela americké episkopální církve vůbec poprvé v její historii zvolena žena. Nad tímto tématem se zamýšlí například britský deník Times. Způsobí žena v americké episkopální církvi rozvod?, ptá se.
Skutečnost, že byla do čela církve zvolena Katharine Jefferts Schoriová, by mohla podle listu vést k výraznému zhoršení už tak napjatých vztahů americké episkopální církve s podstatně konzervativnějšími anglikánskými věřícími na celém světě. Na překvapivou volbu by se podle deníku dalo nahlížet z mnoha různých perspektiv, ale žádná z nich nevěští nic dobrého pro zachování vztahů v rámci globální církevní rodiny, kterou tvoří téměř sedmasedmdesát milionů příslušníků anglikánské církve, varuje list.
Britský deník The Daily Telegraph dnes v souvislosti s děním v americké episkopální církvi píše, že anglikánská církev by tento rozkol měla uvítat. Po dvou celkem nešťastných a zoufalých dekádách, které anglikánská církev strávila bojem proti svěcení žen na kněze, se konečně objevil záblesk naděje na změnu. Zdá se totiž, že anglikánská církev se pomalu rozpadá. A právě zvolení ženy do čela americké episkopální církve by mohlo rozpad této celosvětové instituce uspíšit, konstatuje list.
Britský deník Financial Times se vrací k výročnímu zasedání Mezinárodní velrybářské komise. Japonsku se sice nepodařilo zvrátit zákaz komerčního lovu velryb, ale dosáhli historického posunu, píše list.
Když se Japonsku na zasedání Mezinárodní velrybářské komise kvůli nedostatečnému počtu hlasů nepodařilo zrušit dvacet let starý zákaz komerčního lovu velryb, sepsalo spolu se svými spojenci rezoluci, podle které moratorium na lov velryb už není zapotřebí, konstatuje list a dodává, že ochránci životního prostředí bijí na poplach i přesto, že zákaz lovu nadále platí. Jde podle nich totiž o začátek konce ochrany velryb.