Zahraniční tisk o novém prezidentovi USA

Vítězství George Bushe v amerických prezidentských volbách a vytváření nové vlády, hodnocení skončeného summitu Unie v Nice předsedou Evropské komise a snaha Německa účastnit se na řešení izraelsko-palestinského sporu, to jsou témata, kterým se věnují zahraniční noviny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dnešní britský list Independent se věnuje jmenování nových ministrů zvoleného prezidenta George Bushe. Bush by měl oznámit jména členů svého kabinetu a jména svých poradců v Bílém domě už před Vánocemi. Kvůli pětitýdenním povolebním sporům a nejasnostem se Bush dostal do časového tlaku a musí se rozhodnout poměrně rychle. Přesto podle listu jistě neučiní unáhlené rozhodnutí. O jménech Bushem vybraných osob se vedou spory, a to i přesto, že jisté přípravy na jmenování proběhly už před samotným přiznáním jeho vítězství.

Středem pozornosti americké veřejnosti, ale i celého světa, je jméno nového ministra zahraničí. Není tajemstvím, že v čele nového kabinetu stane mezi Američany populární generál Colin Powell, který by měl být zřejmě zodpovědný i za řešení zahraničních věcí. Bushův tábor si dává záležet na tom, aby na post ministra zahraničí nedosadil člověka málo zkušeného. Poměrně jisté se zdá být i jmenování Condoleezze Rice na funkci prezidentova poradce pro národní bezpečnost. Naopak spekulacemi opředená byla osoba nového ministra financí. Uprostřed těchto dohadů však Bush nakonec požádal současného ministra financí Lawrence Summerse, aby setrval ve své funkci, uzavírá dnešní Independent.

Německý deník Die Welt se dnes zabývá aktivní účastí Německa v řešení izraelsko - libanonského sporu. Jak píše, německá spolková vláda na sebe vzala nelehký úkol. Spolkový kancléř Gerhard Schröder se totiž chce zasadit o propuštění čtyř Izraelců, kteří byli před několika týdny zajati radikálním islámským hnutím Hisballáh. Schröder proto v minulém týdnu poslal do této oblasti jednoho ze svých nejlepších lidí - šéfa spolkové zpravodajské služby Augusta Hanniga. Myšlenka ujmout se role zprostředkovatele na Blízkém východě vznikla už při dřívější návštěvě Schrödera v Izraeli. Během svého pobytu byl tehdy Schröder požádán o pomoc, kterou izraelskému premiérovi Barakovi nakonec přislíbil. „Řekněte rodičům zajatých vojáků, že uděláme vše, co je v našich silách, abychom jim pomohli,“ vzkázal podle dnešního Die Welt kancléř Schröder.

Robert Mikoláš, Radka Průšová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme