Zahraniční tisk o procesu s obviněnými z teroristických útoků na madridské vlaky
Dnešní španělský tisk přináší zejména informace o procesu s obviněnými ze spáchání teroristických útoků na příměstské vlaky u Madridu. Zpravodajství německých listů dnes vévodí jiná událost. Německý zemský soud v Mannheimu shledal včera sedmašedesátiletého Ernsta Zündela vinným z podněcování k národní nesnášenlivosti a popírání holocaustu a odsoudil ho k pěti letům vězení.
Německé listy s rozsudkem souhlasí. Některé se ale pozastavují nad účelností procesu. Německý Frankfurter Allgemeine Zeitung připomíná, že Zündel dokázal všechny své dosavadní soudní procesy využít ve svůj prospěch. "Ernst Zündel je, tak říkajíc, světově proslulým člověkem. Známý se ovšem nestal tím, co hlásal, ale hlavně soudními procesy v Kanadě během osmdesátých let. Nakonec je všechny vyhrál, protože mu musely přiznat, byť se skřípěním zubů, právo na svobodu slova, jaké se těší i ostatní Kanaďané," vysvětluje list historii Zündelových soudních sporů.
Týdeník Die Zeit přiznává nutnost trestání popíračů holocaustu, ale současně připomíná: "Rozsudek nad Zündelem neonacistické hnutí neoslabí. Naopak, získá tak mučedníka, který se vzepřel světovému židovskému spiknutí a je připraven jít do vězení."
S židovskou tématikou, ale současnou souvisí vývoj na Blízkém východě. Jde o uznání či neuznání židovského státu palestinským hnutím Hamas, které sestavuje na základě dohody spolu s Fatahem novou palestinskou vládu národní jednoty. Co na to říká tisk?
Hamas uznání Izraele odmítá, a proto Spojené státy s novou vládou spolupracovat nebudou. Britský Economist ale radí, aby se přesto využila šance, kterou dohoda dvou soupeřících hnutí nabízí. "Amerika z hloubi duše Hamasu nedůvěřuje a také ví, že nemůže příliš tlačit na Izrael. Možná by mohla zkusit jakousi střední cestu tím, že nebude nic namítat proti obnovení evropské pomoci Palestinské autonomii," píše Economist.
Španělské noviny se dnes věnují zejména soudnímu procesu s pachateli atentátů ve španělských vlacích. Tehdy zahynulo téměř 200 lidí a pro Španěly je toto datum stejně tragické, jakým je pro Spojené státy 11. září 2001. Tiskem listovala spolupracovnice Českého rozhlasu v Madridu Lubica Zlochová.
O tomto tématu dnes píší mimo jiné i britské Timesy. Podle nich ale Španělé zuří. Proč? Američané jim prý odpírají přístup k hlavě skupiny, která zosnovala bombové útoky na železničních stanicích poblíž Madridu. V první den soudu s atentátníky se tak v plné nahotě projevil rozkol mezi Španělskem a Spojenými státy ohledně potírání teroristů, píše The Times. Nejhledanějším mužem je pro Španěly Mustafá Setmarian Nasar, původem Syřan, který byl od konce osmdesátých let součástí vedení teroristické organizace Al-Káida a který je zadržován americkou zpravodajskou službou na tajném místě, dodávají Timesy.