Zahraniční tisk o Putinově návštěvě Německa
Tématem číslo jedna je určitě návštěva ruského prezidenta Vladimira Putina v Německu. Ve většině evropských novin se ale dočtete ještě o jedné zajímavé události - Řecko totiž začalo stěhovat sochy z Akropole do nového muzea.
Nejdříve ale k politice. Vladimir Putin ještě před odjezdem do Německa oznámil, že chce s německou kancléřkou Angelou Merkelovou mluvit mimo jiné o amerických základnách v Česku a Polsku. To zaujalo hlavně novináře ve Spojených státech.
Většinou tvrdí, že by podobných setkání mělo být víc - podobné debaty totiž můžou uvolnit atmosféru mezi Spojenými státy a Ruskem. Třeba autor komentáře deníku Boston Globe se ale diví tomu, že na většině těchto jednání nejsou zástupci zemí, kde mají základny být - tedy Česka a Polska. Právě Praha a Varšava by podle něho měla víc komunikovat nejen s Washingtonem, ale také s Moskvou.
Vladimir Putin a Angela Merkelová spolu včera večer jenom krátce povečeřeli, žádná větší prohlášení nevydali. O čem tedy německé noviny v souvislosti s návštěvou ruského prezidenta mluví? Buď podrobně rozebírají jeho program, nebo kritizují způsob, jakým Putin vládne. Na mušku si ho vzal třeba deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Komentáře v něm vybíral berlínský zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek.
Parlamentní opozici, která by si zasloužila toto označení, už v budoucnu v Rusku nenajdeme. O to se postará už sama procedura registračního řízení, píše německý deník. Důležité průvodní znaky demokracie, jako je dělba moci, politická soutěž a veřejné mínění, jsou putinovskému systému cizí. Politické instituce zůstávají fasádou; něčím na způsob potěmkinovské vesnice demokracie. Většina Rusů se s tím ale zjevně vyrovná. Stabilita a pořádek jsou jim po neklidných letech, které přinesla změna pořádků, přednější, soudí Frankfurter Allgemeine Zeitung. A většině obyvatel se životní podmínky za Putinovy vlády evidentně zlepšily.
Teď ale ještě jedno téma, které novináře v Evropě zaujalo. Řecko totiž začalo stěhovat sochy z Akropole do nového muzea. Je to jejich první přesun za posledních zhruba dva a půl tisíce let.
Zahraniční deníky konstatují, že je to největší stěhování antických památek moderního Řecka. Někteří novináři ale kritizují to, že přesouvání soch začalo za špatného počasí. Třeba podle internetového vydání deníku Athens News může silný vítr památky poškodit. Jeřáby totiž přenášejí bloky, které váží více než dvě tuny. Odborníci, kteří celou akci řídí, ale tvrdí, že žádné nebezpečí nehrozí. Špatné počasí prý nanejvýš stěhování o něco prodlouží. Vedení města navíc pro jistotu sochy pojistilo na 400 milionů eur.