Zahraniční tisk o světě po útocích
Záříjové teroristické útoky na americká města "pomohly" Evropské unii k přesvědčení od dalším rozšiřování, pochvalují si dnešní zahraniční noviny. Britský list The Times k akci speciálních amerických jednotek uvnitř Afghanistánu poznamenal: Vpád rangerů do Afghanistánu mimojiné ukázal rozsah celosvětové podpory, kterou do této doby Spojené státy nashromáždily.
Atentáty z 11. září posílily přesvědčení Evropské unie, že se má rozšířit na východ a na jih. Píše to belgický deník La Libre Belgique pod titulkem "I neštěstí bývá k něčemu dobré". Veškeré pochyby o podobě rozšíření postupně mizí a jedině nepředvídatelné drama by mohlo zabránit v roce 2004 "velkému třesku", tedy rozšíření EU o deset kandidátů. Tak reaguje deník na páteční oznámení Belgie coby předsednické země Patnáctky, že prosincový summit zhodnotí a oznámí připravenost každého kandidáta.
Belgie zdůraznila, že nepůjde o nějaký seznam s pořadím, ale o analýzu s cílem podnítit kandidátské země ke zrychlení příprav na členství v unii. "Patnáctka" se bála, že by atentáty, ekonomické potíže a zpoždění Polska v přístupových jednáních mohly zpomalit rozšíření. Rozhodla se dokázat opak a vyslat kladný signál kandidátům, kteří prokázali v posledním období skvělou solidaritu, soudí list.
Britský list The Times k akci speciálních amerických jednotek uvnitř Afghanistánu poznamenal. Vpád rangerů do Afghanistánu mimojiné ukázal rozsah celosvětové podpory, kterou do této doby Spojené státy nashromáždily. Rozhodující význam mají nyní letecké základny v Pákistánu, na kterých mohou americké bojové letouny, bitevní a přepravní helikoptéry doplňovat palivo.
Amerika a pákistánská vláda v Islamabádu navíc dokázali dostat pod kontrolu protalibánské demonstrace v zemi, které ještě mohly celou akci zkomplikovat. S takovou podporou se musí operace v Afghanistánu urychlit. Spojenci mají teď měsíc na to, aby vojenský zásah dokončili. Za několik týdnů totiž pokryje hory kolem Kábulu a Kandaháru sníh. Zbývající čas proto musí koalice v boji proti terorismu nemilosrdně využít, uzavírá britský deník The Times.
"Mr Blair and Mr Bean". Tak se jmenuje článek, který najdeme ve francouzském deníku Le Monde. Jeho autor André Gřebén z Centra mezinárodních studií konstatuje, že ať jsou válečné peripetie jakékoli, bin Ládin je na pokraji zatím největšího úspěchu v boji proti nevěřícím, které prohlašuje za své úhlavní nepřátele. Jak z článku vyčetla zvláštní zpravodajka Radiožurnálu Pavla Kvapilová, podnět mu dává sám jeden z nejangažovanějších lídrů ve stávajícím konfliktu Tony Blair.
Rýnský Merkur se pod titulkem "Omyly pacifistů" zamýšlí nad tím, jací lidé vlastně oponují odvetným úderům Spojených států na cíle v Afghánistánu.
Britský list The Guardian se zamýšlí nad problémy, které může přinést zdlouhavý vojenský zásah v Afghánistánu. Hlavu si budou lámat nejenom generálové a stratégové, ale také politici. Zejména vlády v muslimských zemí budou čelit nepřátelsky nakloněnému veřejnému mínění. Obzvlášť poté, co se zvýší počet civilních obětí v Afghanistánu. A je jedno jestli zemřou po bombardování, hladem, zimou, nebo následkem nemocí. Vše bude přisuzováno politickému obklíčení a izolaci Afghanistánu.
Nejproblematičtější ze všeho ale bude kombinace nerozhodné kampaně v Afghanistánu a pokračování téměř otevřené války na Blízkém východě - konkrétně na Západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy. Situace v Afghanistánu bude daleko horší, pokud Spojené státy nepřitáhnou uzdu vládě izraelského premiéra Ariela Šarona.