„Jako senát jsme byli bohužel vystaveni nějakým procesním chybám, kdy se část rozhodnutí, se kterými jsme měli být obeznámeni a nějak je schvalovat, odehrála bez nás,“ říká Daniel Zahoranský z AVU.
„Svým záměrem jmenovat Ševčíka proděkanem dává najevo, že důvody, kvůli kterým byl odvolán z funkce děkana, pro ni nejsou významné,“ reagoval rektor Petr Dvořák na záměr nové děkanky.
Role Zubíkové a Ševčíka se tak otočí. Když ještě národohospodářskou fakultu řídil, byla jeho pravou rukou. Nové vedení fakulty mělo přinést zklidnění situace. K tomu ale zřejmě nedojde.
Zástupci senátu oslovili Pavla Řežábka s podmínkou, aby se v případě jeho zvolení proděkanem stal právě Ševčík. Na pondělním zasedání Akademického senátu VŠE na to poprvé upozornil rektor Dvořák.
Mezi studenty Národohospodářské fakulty VŠE panuje strach. Zatímco odpůrci odvolaného Miroslava Ševčíka se obávají „pomsty za své názory“, jeho příznivci zase štvanice na sociálních sítích.
Národohospodářská fakulta Vysoké školy ekonomické (VŠE) v Praze zůstává bez děkana. „Fakultě to určitě neprospívá, volba měla proběhnout už dříve,“ myslí si rektor VŠE Petr Dvořák.
„I odmítnutí se vyjádřit je vyjádření se,“ myslí si bývalý rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl. „Když řekne, že tou věcí se nehodlá dál zabývat, je to vyjádření,“ dodává.
Fakultní senát Národohospodářské fakulty VŠE se odmítl vyjádřit k odvolání děkana Miroslava Ševčíka. Rektor Dvořák vyjádřil zklamání, že i přes příslib stanovisko nedostal.
„Je potřeba si uvědomit, že fakulta je stále součástí VŠE, jsme jedna univerzita. Pan Ševčík svým jednáním ovlivňuje všechny,“ říká akademický senátor Petr Staněk.
Návrh v tajném hlasování na mimořádném jednání univerzitního akademického senátu podpořilo 20 z 26 přítomných senátorů. Podle rektora Ševčík poškozuje dobré jméno školy.
Fakultní senát Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické má zaujmout další stanovisko. Členové musí rozhodnout, zda vidí důvody k odvolání Ševčíka z funkce děkana.
Petr Dvořák, rektor Vysoké školy ekonomické v Praze, podal podnět k etické komisi školy. Má se vyjádřit k tomu, zda je veřejné vystupování Miroslava Ševčíka v souladu s etickým kodexem univerzity.
Předsednictvo akademického senátu neobdrželo od rektora výzvu k projednání odvolání Ševčíka. „Návrh vyžaduje určitou přípravu, kterou jsem do tohoto termínu nestihl,“ vysvětlil Petr Dvořák.
Rektor Dvořák ve středu potvrdil, že odvolání Ševčíka z pozice děkana navrhne akademickému senátu celé VŠE, který má tuto pravomoc. Na škole by Ševčík dál zůstal jako vyučující.
Senát přijal usnesení, že se záměrem rektora nesouhlasí a dříve uvedené důvody nejsou pro odvolání dostatečné. Senát tak nechává na rektorovi univerzity, zda využije své pravomoci a děkana odvolá.
Hlavní bod schůze senátu by mělo být projednání výzvy rektora VŠE Petra Dvořáka, který požaduje odvolání Miroslava Ševčíka. Pokud ho senát podrží ve funkci, navrhne sám rektor Ševčíkovo odvolání.
Dvořák vyzval v pondělí 13. března děkana fakulty kvůli jeho vystupování na protivládních demonstracích k rezignaci. Ševčík tehdy uvedl, že pro své odvolání nevidí důvod.
Přednáška se měla konat na VŠE příští týden během takzvaného „týdne inovací“. „Myslím, že důvody jsou zřejmé. Vždyť vidíte, co všechno se děje,“ vysvětluje Ševčík, proč ke zrušení přistoupil.
Děkan Miroslav Ševčík z Vysoké školy ekonomické se brání odvolání a ukazuje stovky podpůrných e-mailů, které mu byly zaslány. Jeho odvolání by podle něj znamenalo ztrátu akademických svobod.
Zpočátku možná šlo o způsob organizování školy nebo o věcnou kritiku postupů děkana vůči vybraným kolegům, kdy jedni byli preferováni, druzí ostouzeni. Tato racionalita ale dávno zmizela.
FAMU v Praze může přijít o svého děkana. Zdeňka Holého chce odvolat akademický senát. Hlasovalo pro to osm z devíti jeho členů. Holý je v polovině svého mandátu.
Soukromá umělecká vysoká škola Literární akademie je bez vedení. Poté, co jednatel školy sesadil rektora Petra Kaňku, na protest odstoupili i všichni prorektoři. Německá firma International ART CAMPUS Prague, pod kterou akademie spadá, proto rozhodla, že dočasně školu povede pětičlenné grémium.
Děkana či děkanku dnes zvolí akademický senát do čela Fakulty zdravotnických věd Univerzity Palackého. Pedagogové a studenti nominovali dva kandidáty - Jaroslava Vomáčku a proděkanku Věru Vránovou, která je od loňského března pověřená výkonem pravomocí děkana.
Řada českých vysokoškoláků odmítá školné i zmenšení moci studentů na řízení univerzity. Na prestižních amerických a britských univerzitách je ale běžné, že se za studium platí a to mnohdy nemalé sumy. Vzdělání je ceněnou hodnotou a kvalitní studium může absolventům zajistit dobrou profesní budoucnost.
Děkana Právnické fakulty v Plzni Květoslava Růžičku dnes akademický senát neodvolá. Chtěl se o to ale pokusit kvůli závěrům Akreditační komise, která kvůli nedostatkům zásadně omezila na plzeňských právech možnosti studia.