Amín Hak, známý také jako Muhammad Amín, byl bezpečnostním šéfem a hlavním dodavatelem zbraní Al-Káidy v době, kdy měla tato síť své základny v Afghánistánu.
Je to přesně 19 let od největšího teroristického útoku v dějinách Ameriky. Teroristé z Al-Káidy unesli čtyři letadla a narazili s nimi do budovy Světového obchodního centra v New Yorku a do Pentagonu.
Nezáživné vysvětlení říká, že nový koronavirus se na člověka přenesl při konzumaci nakaženého zvířete. Barvitější příčiny považují pandemii za výsledek utajovaných vojenských programů nebo Boží trest.
Členové bin Ládinovy rodiny v rozhovoru uvedli, že Usámu naposledy viděli v roce 1999 v Afghánistánu, tedy dva roky před bezprecedentními teroristickými útoky v USA.
Při útoku amerického dronu v syrské provincii Idlíb zemřel Abú Khayr Al Masrí, jeden z vůdců teroristické organizace Al-Káida a zeť Usámy bin Ládina. Podle britského deníku Guardian jeho smrt potvrdili džihádisté z bývalé Fronty an Nusrá, se kterou Masrí spolupracoval. Dron v syrské provincii Idlíb zřejmě v neděli zasáhl auto, kterým Masrí cestoval. Pentagon potvrdil útok bezpilotního letounu v této oblasti, ale neuvedl, na koho cílil.
Občanská válka v Sýrii trvá už čtvrtým rokem, domácí opozice ale ztrácí sílu i pozice a její místo nahradili džihádisté z celého světa. Bojovníci napojení na Al-Káidu ale zabíjí i křesťany a cíleně ničí jejich památky. Před půl rokem vtrhli do syrské Malúly, jednoho z nejposvátnějších míst křesťanů. Malúlu sice dobyla syrská armáda před měsícem zpět, všude to ale připomíná město duchů.
Keňská armáda zveřejnila jména čtyř teroristů, kteří přepadli nairobské nákupní centrum. V jejich čele stál údajně Súdánec, kterého vycvičila Al-Káida. Všechny čtyři identifikované teroristy armáda při zásahu ve středisku zabila.
Francie se obává o osud zadržovaných rukojmí v Africe po smrti nejvýše postaveného velitele Al-Káidy abú Zajda. Maliské jednotky ho zabily tento týden. Nejistý je třeba osud rodiny se čtyřmi dětmi unesenými v Kamerunu. Za jejich vydání požadují islamisté propuštění svých spolubojovníků v Kamerunu a Nigérii.
Francii znepokojují akce islámských radikálů v Alžírsku. Po zásahu alžírské armády zůstaly tři desítky mrtvých rukojmí a islámští teroristé údajně stále kontrolují část továrny. Francie zvyšuje bezpečnostní opatření a vzhledem k odhodlání pokračovat v pozemní operaci v Mali se připravuje na zvýšené riziko teroristického útoku i na francouzském území.
Irácké protiteroristické jednotky údajně dopadly při úspěšné operaci vysokého představitele al Káidy. Mohl by jím být Abú Bakr al Bagdádí, možný velitel organizace Islámský stát v Iráku. Ta se podílela na krvavých násilnostech uplynulých let a je ideologicky napojena na globální síť sunnitských extremistů.
Asi deset lidí zabil útok amerického bezpilotního letadla na severozápadě Pákistánu. Je to už druhý nálet za posledních 24 hodin. Útoky bezpilotních letadel jsou přitom zdrojem napětí v americko-pákistánských vztazích. Za rok se jich uskuteční kolem šedesáti.
Teroristé z Al-Káidy se distancovali od norského pravicového extremisty Anderse Breivika. Breivik přitom u soudu opakovaně zmínil inspiraci Al-Kádiou. Uvádí ji jako příklad nejlépe zorganizované sítě bojovníků. Líbí se mu jejich struktura nezávislých buněk i ochota stát se mučedníky za svou víru. Řekl, že militantní nacionalisté by se od Al-Káidy měli učit.
Radikální muslimský duchovní Abú Katada možná bude muset přece jen opustit Velkou Británii. První pokus o vyhoštění imáma s vazbami na Al-Káidu zakázal Evropský soud pro lidská práva. Dnes Abú Katadu v Británii znovu zatkli.
Somálsko máme asi všichni v paměti jako zemi, kde není co jíst. Někteří z nás se o tom učili v 90. letech ve škole. Hladomor se do tohoto státu Afrického rohu vrátil vloni. Zemřeli v jeho důsledku desítky tisíc lidí. Humanitární organizace ale varují, že Somálci prchají před suchem, hladem i válkou pořád. Pokud cestu přežijí, je jejich cílem některý z uprchlických táborů.
Dosavadní šéf jemenské odnože teroristické sítě Al-Káida Muhammad Hanak je mrtvý. Informovalo o tom americké středisko pro sledování webových stránek radikálních organizací, které zachytilo zprávu o úmrtí Hanaka na následky nemoci.
Teroristé ze sítě Al-Káida se stahují do Libye. Uvádějí to tamní zdroje i západní zpravodajské služby. Al-Káida podle nich vyslala do osvobozené Libye veterány z války v Afghánistánu nebo Iráku.
Pět mužů podezřelých z financování teroristické organizace Al Kajda zadržela španělská policie na severu země. Všichni zatčení mají alžírský původ. Není to poprvé, co si přívrženci islámských radikálů vybrali Španělsko jako centrum svých operací.
Pákistán se zlobí kvůli vojenskému zásahu na svém území. Reakce přichází tři dny poté, co americké komando zabilo jen několik desítek kilometrů od hlavního města Islámábádu vůdce teroristické sítě Al-Káida Usámu bin Ládina. O plánovaném akci nebylo pákistánské vedení předem informováno a Washington taky zpochybňuje ochotu Pákistánu spolupracovat v boji proti terorismem.
Po smrti Usámy bin Ládina se stále častěji hovoří o budoucnosti teroristické organizace Al-Káida, v jejímž čele nejhledanější terorista stál. Většina politiků a analytiků se přiklání k variantě, že bin Ládin nebyl operativním vůdcem, ale spíše jen symbolem Al-Káidy. Varují ale také před odvetou za jeho smrt.
Pákistánské úřady nevěděly o místě pobytu vůdce Al Káidy Usáma bin Ládina. Prohlásil to prezident Alí Zardárí. Zdůraznil také, že pákistánské úřady o operaci Spojených států ve městě Abbottábád asi dvě hodiny severně od Islámábádu nevěděly a nijak se jí neúčastnily. Nad výsledkem akce nicméně vyjádřil uspokojení.
Německým bezpečnostním složkám se podařilo překazit plánovaný útok Al-Káidy. Tři muži íránského a marockého původu, které včera policie zadržela v Bochumi a Düsseldorfu, připravovali bombový atentát. Konkrétní cíl neměli zatím stanovený.
Německá policie zadržela tři osoby marockého původu podezřelé z příslušnosti k islamistické teroristické síti Al-Káida. Ti údajně plánovali bombový útok na městskou dopravu. Dnes stanou před vyšetřujícím soudcem německého nejvyššího soudu.
Nejméně 110 lidí dnes usmrtila a desítky dalších zranila série výbuchů v muniční továrně na jihu Jemenu. Výbuch zabil podle místních úřadů civilisty, kteří prohledávali závod vyloupený v neděli komandem údajných bojovníků Al-Káidy.
Jednotky věrné plukovníku Kaddáfímu postupují po libyjském pobřeží na východ země a blíží se k povstalecké baště Benghází. Největší boje se odehrávají ve městě Brega a v okolí jeho ropného terminálu. Letectvo ale průběžně bombarduje i Adžedábíju. Ta je posledním opěrným bodem povstalců před Bengházím. Muammar Kaddáfí také vyhrožuje, že by se mohl spojit s Al Káidou.
Občané Francie se učí v táborech teroristické organizace Al Káida útočit na cíle v Evropě. Podle informací francouzské rozvědky využívá Al Káida Evropany hlavně proto, že znají dobře prostředí a chtějí se svým zemím pomstít za to, že je nikdy nepřijaly.
Francie bude platit za přítomnost svých jednotek v Afghánistánu, prohlásil Usáma bin Ládin na adresu Francie. Záznam jeho projevu odvysílala katarská televize Al Jazeera. Nejvyšší francouzští činitelé berou tuto hrozbu vážně, ale své jednotky z Afghánistánu nestáhnou.
Únos a vraždu dvou Francouzů v Nigeru má na svědomí Al-Káida. Během své návštěvy nigerského hlavního města Niamey to potvrdil francouzský ministr obrany Alain Juppe. Ten zdůraznil, že s terorismem je nutné bojovat. Násilný akt odsoudil během setkání s prezidentem Sarkozym i americký prezident Obama.