Ekvádor se tak stává další latinskoamerickou zemí, kde bude eutanazie legální. Kuba takový krok učinila v prosinci a eutanazie je v určitých případech povolená také v Kolumbii.
Praha / Budapešť||Anna Urbanová|Společnost|Rozhovor
Dániel Karsai se chce vyhnout fázi, kterou považuje za nedůstojnou. Proto žaluje Maďarsko u Evropského soudu. „Pokud uspěji, doufám, že by to mohlo mít vliv i na české pacienty,“ říká pro iROZHLAS.cz.
Pro Dániela Karsaie nedává smysl trpět pro bolest a pouze existovat. „Nechci žít život, který se omezuje na pozorování a snášení vlastního tělesného a duševního chátrání,“ uvádí.
„Není snadné se s touto situací vyrovnat, ale nestěžuji si a snažím se být stále aktivní. Myslím, že díky pomalejší progresi jsem nemoc přijala snadněji,“ popisuje Lenka Martínková, pacientka s ALS.
Salming byl v 70. a 80. letech jedním z prvních hvězdných Evropanů v NHL. Je jednou z největších legend Toronat Maple Leafs, ze které odehrál 16 sezon.
Léčba kmenovými buňkami je v Česku zakázaná. Brněnská klinika Cellthera proto posílá své pacienty do Vídně. Její šéf Jaroslav Michálek se ostře ohrazuje, když je nařčen z pochybení.
„Představte si, že vám někdo nasadí dvacetikilovou vestu, zlomí vám obě ruce a nohy a do pusy vám strčí roubík. Změní se vám úplně všechno,“ popisují pacienty s onemocněním ALS své pocity.
„Já už po ničem netoužím. Jdu den za dnem. Teď třeba bych rád viděl jít dcerku v září do školy a pak se zase budu těšit na něco jiného,“ přeje si Petr Zedník.
Jeho příběh vzbudil pozornost rozhodnutím podstoupit asistovanou sebevraždu. Na svou poslední cestu se vydal za doprovodu manželky. V úterý navždy odešel.
ALS způsobuje degeneraci buněk a pacienti přestávají ovládat svaly. Nakonec jim zůstávají jen pohyby očí, mozek funguje normálně. Mluví za ně speciální přístroj, který mají umístěný před obličejem.
Příběh Martina Přecechtěla, jenž se kvůli rychle postupujícímu onemocnění ALS rozhodl k odchodu ze života za pomoci asistované sebevraždy ve Švýcarsku, oživil debatu o důsledcích nevyléčitelné nemoci.
Grafický román nabízí nejen laikům velmi přístupný pohled do vědecké práce Stephena Hawkinga, ale také jeho osobní příběh poznamenaný vzácným neurodegenerativním onemocněním.
Po dlouhé nemoci v neděli zemřel slovenský fotbalista Viktorie Plzeň Marián Čišovský. S nemocí ALS, kterou trpěli i expremiér Stanislav Gross nebo fyzik Stephen Hawking, bojoval téměř šest let.