Soud, který je podle současné proevropské vlády pod kontrolou nynější nacionalistické opozice, svým rozhodnutím patrně prohloubí chaos v polské justici, napsala ve středu agentura Reuters.
Policie oznámila, že mladíka podezřelého z útoku zadržela ve spolupráci s polskou kontrarozvědkou ABW. „Byl naprosto překvapený, nechtěl mluvit, své motivy neprozradil,“ řekl policejní mluvčí.
„U lidí starších 18 let bude předepsání receptu a prodej léků předcházet pohovor, konzultaci, vypsání receptu a cenu přípravku uhradí Národní fond zdraví,“ popisuje lékárnice Paulina Frontová.
Prezident Andrzej Duda ocenil realizované investice, zmínil třeba čerpání z unijních fondů, Polsko bylo totiž od roku 2004 největším příjemcem unijních peněz, získalo přes 248 miliard eur.
Pilulku „den poté“ označil prezident za „hormonální bombu“. Řekl, že nemá nic proti tomu, aby v případě nutnosti nezletilá dívka takový lék užila, chce ale, aby se tak dělo se souhlasem jejích rodičů.
Podle průzkumu vydaného k prvním sto dnům vlády Donalda Tuska, který vypracovala organizace United Surveys, 70 procent Poláků nevěří, že vláda stihne všech sto slibů prosadit a zavést.
Agentura AP píše, že Sikorski neuvedl, kterých velvyslanců se odvolání týká. Rozhodnutí schválil premiér Donald Tusk, jehož koalice loni v prosinci vystřídala u vlády národní konzervativce.
V úvahu připadají dva modely. První počítá s penězi z rozpočtu. Média by už nedostávala jednou ročně velkou dotaci, jak tomu je od roku 2017. Druhá varianta počítá s audiovizuálním poplatkem.
Polský ministr kultury jmenoval dalších sedm likvidátorů kvůli probíhající likvidaci veřejnoprávních médií. Přestože v pondělí polský rejstříkový soud již jiné likvidátory odmítl zapsat.
Prezident Andrzej Duda udělil milost dvěma politikům opoziční strany Právo a spravedlnost. Politici Mariusz Kamińský a Maciej Wonsik jsou vězněni kvůli zneužití pravomocí. Ve vazbě drželi hladovku.
"Evropská komise nezabývá individuálními záležitostmi, ale hodnotí systémové změny. Tak tomu bylo i v minulosti,“ vzkázala eurokomisařka Věra Jourová polskému prezidentovi.
„Na schůzce s prezidentem jsem řekl, že si nedovedu představit nedostatek spolupráce ve dvou zjevných otázkách,“ uvedl Tusk. Těmi jsou podle premiéra vnější a vnitřní bezpečnost země.
Akce pod heslem „na obranu svobody slova, médií a demokracie“ se konala před dolní komorou parlamentu. Organizátoři hovořili až o 300 000 lidech, varšavská radnice odhadla jejich počet na 35 000,
„Snaha být nezávislý a neplnit ta nejextrémnější přání tam je, ale určitě bude prezident pod tlakem svého okolí a podporovatelů bývalé vlády,“ míní politolog Michal Lebduška.
Nová vláda minulý týden povolala nová vedení veřejnoprávních médií. Strana Právo a spravedlnost, ze které prezident vzešel, se snaží ztrátě svých pozic v médiích zabránit.
Tusk a jeho ministři přijeli k prezidentskému paláci autobusem v bílé a červené barvě polské vlajky a s nápisem: „Děkujeme ti, Polsko!“ Vítali je jásající příznivci, popsala AP.
Komise měla postihovat zejména bývalého premiéra Tuska, který vedl polskou vládu v letech 2007 až 2014. Vláda Práva a spravedlnosti předešlou vládu několikrát obvinila, že rozvíjela vztahy s Ruskem.
Morawiecki, který je polským premiérem od prosince 2017, má nyní dva týdny na to, aby v Sejmu vystoupil s programovým prohlášením svého kabinetu a požádal o důvěru.
Tématem jednání hlav států byl také rozvoj moderních a konkurenceschopných ekonomik zemí V4. Na dopolední plenární jednání navázal koncert visegrádského kvarteta ve Španělském sále Pražského hradu.