Mladý Polák údajně hodil na synagogu tři Molotovovy koktejly. Policie ho zadržela, hrozí mu deset let vězení

Polská policie zadržela šestnáctiletého mladíka, kterého podezírá z útoku na synagogu ve Varšavě Molotovovými koktejly. Hrozí mu až deset let vězení. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AP. Na synagogu Nožykowých, která je jedinou židovskou modlitebnou ve Varšavě, která přestála druhou světovou válku a dodnes funguje, někdo v noci na středu hodil tři zápalné lahve a způsobil na budově menší škody. Nikomu se nic nestalo.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Synagogu ve Varšavě zasáhla lahev s hořlavou látkou

Synagogu ve Varšavě zasáhla lahev s hořlavou látkou | Foto: Karol Badohal | Zdroj: Reuters

Policie oznámila, že mladíka podezřelého z útoku zadržela ve spolupráci s polskou kontrarozvědkou ABW ve středu večer. „Byl naprosto překvapený, nechtěl mluvit, své motivy neprozradil,“ řekl policejní mluvčí Robert Szumiata. Zadržený je podle policie polským občanem a zatím nemá policejní záznam.

Roční podmínka pro imáma z jihu Francie. Na facebooku burcoval k zabíjení Židů

Číst článek

Policie ho obvinila ze „způsobení události ohrožující život nebo zdraví mnoha lidí nebo ve velkém rozsahu majetek“ mimo jiné pomocí výbušných nebo hořlavých materiálů. Soud podle AP rozhodne, zda se mladík bude z činu zodpovídat jako dospělý nebo jako mladistvý. Incident odsoudil mimo jiné prezident Andrzej Duda.

Agentura Reuters v souvislosti s incidentem připomněla, že útoky proti Židům a židovským cílům celosvětově vzrostly od začátku války v Pásmu Gazy, která vypukla loni v říjnu po teroristickém útoku ozbrojenců z hnutí Hamás na Izrael, jenž v reakci na něj zahájil rozsáhlou ofenzivu v palestinském Pásmu Gazy.

V Polsku žila před druhou světovou válkou největší židovská komunita v Evropě, čítala asi 3,3 milionu lidí. V současné době je v této zemi několik tisíc Židů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme