Pandemie může mít i některé pozitivní dopady – například rychlejší vývoj a schvalování nových léků. Klinická hodnocení byla dosud velmi zdlouhavá a finančně náročná.
Zatímco Evropská komise jedná o nákupu miliard dávek vakcín na následující léta, americký výrobce očkovací látky Johnson & Johnson přerušil své dodávky do Evropy.
„Jedná se o naprosté narušení důvěry. Pokud se závěry slovenského testovacího centra potvrdí, je to pro lékovou agenturu důvod říct, že za těchto podmínek není možné vakcínu do Evropy dovážet.“
Podle ředitele Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Jakuba Dvořáčka je proces schválení vakcíny Evropskou lékovou agenturou klíčové. Obcházení procesu by mohlo ohrozit důvěryhodnost vakcín.
„Podle údajů ministerstva zdravotnictví máme čtvrt milionu nevyočkovaných dávek, takže to nevypadá, že by byl problémem nedostatek,“ kritizuje logistiku Trnka.
Aby vakcína ochránila i ty, kteří ji využít nemohou, je potřeba proočkovat 70 procent populace. Dvořáček není zastáncem povinného očkování, stát by ale měl dobře vysvětlit, proč je vakcinace potřeba.
Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře.