Šéf Asociace krajů Martin Kuba (ODS) říká, že evidovat statisíce lidí je složité: „Je třeba znovu zpřesnit, kolik lidí tady je a jestli tady chtějí být ještě v září. Jenže to nemohou vědět přesně.“
O uzavření škol by mohli rozhodnout například jejich ředitelé. „Museli by udělit ředitelská volna. Ale kraj nemá pravomoc zavřít školy,“ řekl Radiožurnálu předseda Asociace krajů Martin Kuba.
„Podporujeme, aby došlo k odložení účinnosti stavebního zákona. Proces v téhle chvíli rozhodně není připraven tak, aby začal fungovat v časových termínech,“ uvedl předseda asociace Martin Kuba (ODS).
„Pokud na ministerstvu zdravotnictví mají pocit, že konzultaci téhle party už nepotřebují, tak hejtmani ji určitě rádi využijí,“ napsal na twitteru jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS).
„Bude to jedna z největších operací, kterou bude český stát procházet, a je třeba s lidmi mluvit otevřeně, aby věděli, co se bude dít, kdy se na ně dostane,“ doplňuje hejtman Jihočeského kraje.
K aktivaci krizového řízení vyzývá opozice i koaliční sociální demokraté, proti je premiér Andrej Babiš z ANO, podle kterého je dostačující činnost vládní rady pro zdravotní rizika.
Kromě miliardy na platy dostanou regiony dále peníze z evropských fondů, k dispozici je 1,5 miliardy korun na tři roky. Ministerstvo práce na vybrané sociální služby poskytne ještě 447 milionů.
Lékařská pohotovostní služba by se měla zásadně změnit, plánuje to ministerstvo zdravotnictví. Asociace krajů ale plánovanou reformu kritizuje s tím, že sníží dostupnost péče.
Hejtman Martin Půta (SLK) chce s kolegy otevřít otázku financování výjezdů prezidenta Miloše Zemana do krajů. O omezení nákladů by tak šéfové krajů mohli jednat už na březnovém jednání své asociace.
Náklady na mzdy řidičů autobusů uhradí z rozpočtů kraje. Premiér Babiš se na tom dohodl s předsedkyní Asociací krajů Janou Vildumetzovou a šéfem Odborového svazu dopravy Lubošem Pomajbíkem.
Prezident Miloš Zeman během čtvrtečního setkání s hejtmany dostal netradiční dárek – hůl na nového premiéra. Alespoň s takovým dovětkem ji hlavě státu předala Jana Vildumetzová z hnutí ANO.
Vysocí státní úředníci zřejmě v budoucnu můžou zůstat i řadovými krajskými zastupiteli. Kabinet nejspíš podpoří změnu zákona o krajských volbách, vyplývá z vládního webu.
Asociace krajů vládě nestihla vládě poslat vyčíslení nákladů na navýšení platů řidičů linkových autobusů. Kabinet vyhradil na mzdy 420 milionů korun, to ale asociaci zřejmě stačit nebude.
Kvůli stávce řidičů autobusů nevyjede ve čtvrtek na jižní Moravě 59 regionálních linek z 217, s omezením pojede 97 linek. Nejvíce se stávka dotkne Břeclavska, Kyjovska a Vyškovska. Kraj se snaží společně s koordinátorem krajské dopravy, společností Kordis JMK, udělat taková opatření, která co nejvíce omezí dopad stávky.
Řidiči autobusů budou kvůli nízkým mzdám ve čtvrtek stávkovat ve čtyřech krajích, a to Zlínském, Jihočeském, Jihomoravském a Ústeckém. Po pondělním jednání v Praze to uvedli zástupci Asociace krajů a Svazu průmyslu a dopravy. Stávka není podle prezidenta svazu Jaroslava Hanáka rozumná, většina řidičů dostala podle něj od ledna přidáno podle vládního nařízení. Se stávkou nesouhlasí také Asociace krajů.
Obchodů v malých obcích znatelně ubývá a často navíc musí být jejich provoz dotován. To je ale pro jejich provozovatele mnohdy neudržitelné. Zavření obchodu by pro obyvatele vesnic znamenalo dojíždění za nákupem i těch nejzákladnějších potravin. Asociace krajů by měla řešit, jak zániku vesnických prodejen zabránit.
Senát nejspíš neschválí rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu. O vládní novele má rozhodovat příští týden. Po setkání s hejtmany šéf horní komory parlamentu Milan Štěch z ČSSD informoval o tom, že by se nejdřív měly kontroly, které se chystají mimo jiné nově i na kraje, zjednodušit.
Dopravní odboráři vyhlásili stávkovou pohotovost. Protestují proti nízkým mzdám a špatným pracovním podmínkám řidičů autobusů. Svaz dopravy chce jednat s kraji i s vládou. Pokud neuspěje, přistoupí k důraznější formě protestu. První protesty odstartovala "Jablonecká výzva", v níž řidiči ze severu Čech poprvé vyslovili požadavky na zanesení minimální výše mzdy do kritérií veřejných zakázek vypisovaných pro výběr dopravce v jednotlivých regionech.
Kraje chtějí vytvořit pravidla pro spolupráci s církvemi. Ve čtvrtek se na tom dohodli v Brně na prvním společném jednání hejtmani s představiteli křesťanských církví a židovských obcí. Plánují více kooperovat v oblasti čerpání evropských fondů, společně vypisovat granty a starat se o sociální péči.
Kabinet Bohuslava Sobotky z ČSSD bude s Asociací krajů České republiky řešit státní rozpočet. Tématem budou i peníze Státního fondu dopravní infrastruktury. Vláda by po několika letech měla dát z rozpočtu fondu také část na krajské silnice.
Rada Asociace krajů ČR (AKČR) má nové vedení. Nejvyšší post obhájil jihomoravský hejtman Michal Hašek z ČSSD. Byl jediným kandidátem. Kromě čéfa zvolila dnes rada i místopředsedy AKČR. Stali se jimi hejtmani za ČSSD Jiří Běhounek z Vysočiny, Miroslav Novák z Moravskoslezského kraje, Jiří Zimola z Jihočeského kraje, Stanislav Mišák ze Zlínského kraje a hejtman Libereckého kraje Martin Půta (STAN). Hejtmani pak odjeli na Pražský hrad na pracovní oběd s prezidentem Milošem Zemanem.
Asociace krajů podporuje vládu premiéra Jiřího Rusnoka. Vyjádřila ji dnes, tedy dva dny před hlasováním o důvěře kabinetu. Pro Rusnokův kabinet se vyslovilo 12 ze 14 hejtmanů. Předseda asociace a místopředseda ČSSD Michal Hašek tvrdí, že ačkoli je asociace krajů nepolitická organizace, má právo nahlas vyslovit názor na současné dění.