Podle Hospodářských novin se na dopravní podnik a Prahu, jejíž firma Operátor ICT kartu spravuje, obrátili dědici architekta Jaroslava Otruby s tím, že motiv použily v rozporu s autorskými právy.
Velké nahrávací společnosti podaly žalobu na firmy, jejichž aplikace umožňují generovat hudbu pomocí umělé inteligence (AI). Podle nich platformy porušují autorská práva v masovém měřítku.
List The New York Times tvrdí, že žalované firmy bez povolení využily jeho články k trénování svých systémů založených na umělé inteligenci, které mu nyní konkurují jako zdroj spolehlivých informací.
„BMI bude od tohoto data považovat jakékoli přehrávání Eminemových děl v rámci kampaně Vivek 2024 za podstatné porušení své licence,“ uvedla Eminemova nahrávací společnost.
Místo hledaných filmů se na webu objeví oznámení, že vyhledávání některých klíčových slov bylo zcenzurováno rozhodnutím soudu. Server dodává, že rozhodnutí respektuje, ale s cenzurou chce bojovat.
Francouzské mediální společnosti Google dlouho obviňovaly, že těží z dominantního postavení svého stejnojmenného internetového vyhledávače a že se snaží vyhnout dodržování ochrany autorských práv.
Libor Nedorost byl pravomocně odsouzen za přijímání úplatku, ale nyní na České inspekci životního prostředí prověřuje zákonné chování firem. Ředitel inspekce se hájí, že o jeho minulosti nevěděl.
Evropský blok se v posledních letech pokouší vymezit hranici mezi ochranou autorských práv na jedné a svobodou projevu a přístupu k informacím na druhé straně.
Vévodkyně ze Sussexu zažalovala Mail on Sunday poté, co v únoru 2019 zveřejnil v pěti článcích ručně psaný dopis ze srpna 2018, který Meghan adresovala svému otci Thomasi Markleovi.
Soud zdůraznil, že verdikt platí „za současného stavu unijního práva“. To však v nejbližších letech patrně projde proměnou. Evropská unie totiž aktuálně jedná o zvýšení celkové odpovědnosti platforem.
„Pokud jde o příjmy z koncertů a reprodukované hudby pro skladatele a textaře, tak tam se příjmy za loňský rok propadly o 215 milionů korun,” uvedl předseda představenstva OSA Strejček.
„Produkce RTL nás oslovila a zvažovala náš film koupit. Poskytli jsem jim kopii, pak už nereagovali a uvedli svoji verzi. Jejich jednání je nekolegiální,“ řekl serveru iROZHLAS.cz režisér Vít Klusák.
„V loňském roce došlo k poklesu autorských odměn z koncertní činnosti o více než 50 procent, to je přes 100 milionů korun,“ říká Roman Strejček za Ochranný svaz autorský (OSA).
Evropská směrnice má internetové společnosti přinutit, aby médiím platily za využívání jejich obsahu. Například za zobrazování náhledů článků nebo jejich umístění v agregátorech zpráv.
Čtvrteční rozhodnutí by mohlo mít odezvu i v dalších zemích, protože verdikt firmu nutí, aby si s vydavateli a s tiskovými agenturami sedla a dohodla s nimi způsob odměňování podle autorských práv.
Čeští kriminalisté se na konci srpna zapojili do mezinárodní operace proti organizované skupině Sparks, která nezákonnou distribucí filmů způsobila studiím škodu ve výši nejméně deset milionů dolarů.
Twitter je oblíbenou komunikační platformou Donalda Trumpa. Minulý týden se s ní ale dostal do sporu poté, co označila jeho zprávy o korespondenčním hlasování za nepřesné.
Před Sputnikem už loni varovala litevská rozvědka, podle ní je server nástrojem ruské propagandy. Portál se podle rozvědky snaží prosazovat vliv Ruska na litevský informační prostor.
Ústavní soud zrušil rozhodnutí Krajského soudu v Praze. Po malém podniku v obci na Rakovnicku žádala společnost Intergram peníze jako náhradu za bezdůvodné obohacení.
Mezinárodní Asociace počítačového a komunikačního průmyslu, která sdružuje firmy jako Google, Facebook, Intel či Samsung, označila nová pravidla za nevyužitou příležitost.
Deset europoslanců uvedlo, že chtělo hlasovat pro možnost připustit pozměňovací návrhy, dva byli proti a jeden se zdržel. Podle Zdechovského byl problém i s tlumočením.
Ochrana autorského práva, čili ochrana vlastníků autorských práv, nikoli samotných autorů, se nezavádí z principiálních či etických důvodů, nýbrž z důvodů zcela pragmatických. Kvůli příjmům z reklamy.
Rozporuplné reakce vyvolávají zejména články směrnice 11 a 13. Od normy přijaté v Evropském parlamentu se však může česká legislativní implementace výrazně lišit.
Předkladatelé směrnice tvrdí, že novinka poprvé uzpůsobí autorská práva tomu, jak funguje internet. Proti nařízení v posledních dnech demonstrovaly tisíce lidí.