Ruská armáda se pokouší dobýt hornické město Vuhledar v Donbasu, které je od roku 2014 jedním z hlavních opěrných bodů Ukrajinců. Ruiny města Ukrajincům slouží jako pevnost.
„Ruské jednotky mají nyní příležitost k významnému posunu směrem k Časiv Jaru,“ uvádí institut. Jeho dobytím by se jim otevřela cesta k hlavnímu zásobovacímu bodu ukrajinské armády na východní frontě.
Obranné konstrukce často budují samotní vojáci, a to i pod palbou, sdělil listu The Wall Street Journal zástupce velitele 3. útočné brigády Maksym Žorin.
Postup ruských sil přichází v době hluboké krize v zásobování ukrajinské armády municí, což vyvolává téměř existenciální debatu o tom, jak dlouho budou schopni vojáci na frontě odolávat ruskému tlaku.
Ruská ofenziva u Avdijivky postupuje malými krůčky, ale rychle a to díky upadající pomoci západu, nedostatku munice a slabé obraně,píše americký zpravodajský deník New York Times.
„V některých případech, kdy velitel nezvládá situaci a kdy činy a rozkazy přímo ohrožují život a zdraví podřízených, jsem nucen přijmout personální rozhodnutí,“ uvedl Oleksandr Syrskyj.
„Na ruské straně je patrný posun techniky, který ovšem může znamenat pouze to, že budou upevňovat své pozice v okupované části Ukrajiny,“ říká Zdeněk Petráš, plukovník z Univerzity obrany v Brně.
Na obnovení a pokračování dodávek se podle prezidenta pracuje. Ukrajina sice dosud není s to sama si zajistit své potřeby, ale každý měsíc se ukrajinské schopnosti zvětšují.
„Uskupení vojsk Střed rozvíjející ofenzivu plně ovládlo koksovnu ve směru na Avdijivku. Na administrativních budovách závodu byly vyvěšeny ruské vlajky,“ konstatuje ruské prohlášení.
Ruská ofenziva v oblasti Avdijivky pokračuje i poté, co ruské síly toto východokrajinské město v uplynulých dnech zcela ovládly. Shodují se na tom ukrajinské i ruské zdroje.
„Na základě operační situace v okolí Avdijivky, abychom se vyhnuli obklíčení a zachovali životy a zdraví vojáků, jsem se rozhodl stáhnout naše jednotky z města,“ zdůvodnil vrchni velitel Syrskyj.
„V nelítostném boji pod Avdijivkou jsme ztratili jednoho z našich, českého dobrovolníka, který se od prvního dne ruSSké invaze neváhal postavit na obranu svobody a demokracie,“ píše se na síti X.
Evropská unie a Spojené státy mluvily v kontextu vojenské pomoci zejména o granátech, které jsou kompatibilní s dělostřeleckými systémy Severoatlantické aliance.
Podle ukrajinského velení u Avdijivky pokračují intenzivní boje a za posledních 24 hodin ukrajinští obránci odrazili tři desítky ruských útoků na obou křídlech obrany města.
Na Ukrajině začaly s příchodem mrazivého počasí první odstávky elektřiny. V masivně ostřelované Avdijivce už navíc zavřeli i poslední obchod, který donedávna jakýmsi zázrakem fungoval.
Na černé listině je plukovník Omurbekov, přezdívaný v médiích „řezník z Buči“, kvůli vraždění neozbrojených civilistů a voják Frolkin, obviněný ze zavraždění civilisty v Andrijivce.
Nový útok s cílem obklíčit strategicky položené město zahájily ruské síly v polovině října. Pohnout frontovou linií se jim od té doby podařilo jen nepatrně a za cenu velkých ztrát.
Východoukrajinská Avdijivka je teď průsečíkem nejtěžších bitev mezi Ukrajinou a Ruskem. Český Team4Ukraine místním poskytuje nezbytnou humanitární pomoc – elektrocentrály, naftu, benzin nebo léky.
„Okupanti podnikli několik pokusů obklíčit Avdijivku, ale naši vojáci je pokaždé zatlačili zpět, přičemž jim působili bolestivé ztráty. Nepřítel přišel přinejmenším o brigádu,“ uvedl Zelenskyj.
Uprchnout by chtěla Hanna, její matka však odejít odmítá. „Nemohu ji opustit. Řekla, že chce spát ve své vlastní posteli. Je jí jednasedmdesát let a má problémy s nohama.“
Na Ukrajině rozvíjejí síť Stanic nezlomnosti, které slouží především jako útočiště v případě rozsáhlých výpadků proudu, plynu a vody. Trochu jinou funkci mají tato centra ve městech na frontové linii.