Migrace se v Německu stala zásadním politickým problémem. Mnohé obce už nemají kam nově příchozí ubytovat. Odmítnuty byly žádosti skoro 62 000 lidí a téměř 65 000 řízení bylo zastaveno.
Jádrem sporu je Rutteho nový program, který měl omezit počet žadatelů o azyl v Nizozemsku mimo jiné tím, že znemožní dětem válečným uprchlíků přicestovat do země dříve než po dvou letech.
Reformní plán je založen také na solidaritě se státy, které zátěž ilegální migrace zažívají z první ruky. Země, které by od nich odmítly uznané azylanty přebírat, se v budoucnu mají povinně vykoupit.
Evropská unie chce dosáhnout toho, aby sladila vízovou politiku se státy na Balkáně. Tento krok má zastavit příliv uprchlíků tak zvanou balkánskou trasou.
„Máme speciální vládní program, ale jedná se o podporu osobám, které jsou opravdu prokazatelně a dlouhodobě součástí opozice v Rusku,“ říká ministr zahraničí Jan Lipavský.
Předsedkyně Evropském komise na prvním místě ocenila práci lékařů, zdravotních sester a pečovatelů během pandemie koronaviru, kteří podle ní dokázali v mimořádných podmínkách „zázraky“.
Podle nové legislativy by už také neměla být uznávána jako základ pro žádost o azyl posttraumatická stresová porucha, pokud nebude doložena lékařskou zprávou.
Pro Trumpa je imigrace ústředním tématem před úterními volbami do Kongresu, ve kterých republikánskému prezidentovi reálně hrozí, že jeho strana přijde o většinu ve Sněmovně reprezentantů.
Ve Spojených státech čeká na připojení ke svým rodinám stále přes 500 dětí přistěhovalců. Podle agentury Reuters mají úřady problém najít rodiče, z nichž někteří už v USA nejsou.
Že je nutno Evropskou unii zreformovat, slyšíme z úst politiků všech zdejších demokratických stran téměř denně. Obvykle s dodatkem, že včera bylo pozdě.